Bir Doz Hukuk

Boşanmanın Maddi Sonuçları | Yoksulluk Nafakası – 3

23 Mayıs 2018

Boşanmanın Maddi Sonuçları | Yoksulluk Nafakasının Ödeme Şekli

“Artık başka konuya geçsek mi acaba?” diye serzenişte bulunduğunuzu duyabiliyorum. 😉 Merak etmeyin artık bu hafta itibari ile yazı dizimizin sonuna geldik ve son olarak yoksulluk nafakasının ödeme şekli ile ilgili konulara değineceğiz.

Bana kalırsa bir borcun varlığı taraflar açısından kabul edilse bile, konu bunun nasıl ödeneceğine geldiği zaman işler oldukça karışık bir hal alabiliyor. Bu nedenle yoksulluk nafakasının, nafaka borçlusu tarafından nasıl ödeneceğine karar verilmesi de önemli hale geliyor.

Taksitli Nafaka Olur Mu?

Standart bir tüketici işlemini düşündüğümüzde, örneğin alışveriş, taksitli ödeme yapmak her iki tarafında yer yer işine gelen bir durum olarak karşımıza çıkar. Alıcı ödeme yapacağı miktarı belirli parçalara bölerek zaman içerisine yayma avantajı elde ederken; satıcı da ürünün fiyatına bu vade süresinde işleyecek faizi ekleyerek daha yüksek bir meblağ elde edebilir. Peki, acaba klasik bir alacaklı borçlu ilişkisindeki ödeme planı nafakalar için de söz konusu olabilir mi?

Geçtiğimiz haftalarda belirttiğimiz gibi nafaka borcunun miktarı belirlenirken borçlunun durumu pek çok yönden ele alınır. Tıpkı miktarı belirlemede olduğu gibi hâkim; nafakanın irat şeklinde mi (yani aydan aya vs. gibi) yoksa toplu olarak mı ödeneceğine, nafaka yükümlüsünün mali durumu ve nafaka alacaklısının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak karar verecektir.

Dolayısıyla bu durum yine nafakanın mali güç ile orantılı olması ilkesi ile oldukça yakından alakalıdır diyebiliriz.

Nafaka Para Dışında Başka Bir şey Olabilir Mi?

Nafakanın ödeme şekli ile ilgili diğer bir sorun ise nakden ödeme zorunluluğunun varlığı açısından ortaya çıkar. Örneğin nafaka borçlusu, nafaka olarak acaba bir taşınmazı, bir arabayı verebilir mi? Bunların yanı sıra “bir şey vermek”ten ziyade nafaka karşılığı olarak “bir şey yapma”yı taahhüt edebilir mi? (Örneğin hasta eşinin bakımını üstlenmeyi).

Konu ile ilgili literatürde farklı görüşlerin varlığına rastlanmaktadır; kimileri nakit yerine başka bir şeyin yapılması veya verilmesinin doğru olmayacağını savunurken, kimileri ise tarafların ekonomik ve sosyal durumları el veriyor ise nafakanın ayın olarak ödenmesine karar verilebileceğini söylemektedir. Uygulama ise genellikle nafaka karşılığı olarak oturulan aile konutunun nafaka alacaklısı eşe verildiği görülmektedir.

Sonsuzluk Nafakası

Kanunumuza göre boşanma ile yoksulluğa düşecek taraf kusurlu olan eşten süresiz olarak nafaka isteme hakkına sahip olacaktır. Süresiz ifadesinden nafaka borçlusunun sonsuza kadar bu borca katlanacağı anlamına gelmemektedir elbette ki, nafaka borcunu ortadan kaldıran pek çok sebep bulunmaktadır. Ancak bu durum bazı açılardan tartışamaya neden olmuş, özellikle yoksulluk nafakası alan eşi tembelliğe iterek ömür boyu çalışmamaya sevk ettiği ve nafaka yükümlüsünü de ömür boyu bir kimseye maddi yardımda bulunmak zoruna bırakmanın hakkaniyete ve adaletsizliğe yol açtığı ifade edilmiştir. Özellikle çok kısa süren evlilikler düşünüldüğünde, sırf evlendiği için bir kimseye ömür boyu nafaka ödemek ne yazık ki insafsız ve suiistimale açık bir durum yaratabilmektedir.

Bu nedenle, her iki tarafı da mağdur etmemek adına, hâkimin boşanma yüzünden yoksulluğa düşenin iş bulma imkânı ve çalışabilme gücünü değerlendirerek nafakaya belirli bir süre tayin etmesi gerektiği kanaatindeyim.

Yazar Notu: Nafaka konusunu her yönüyle ele aldığımız yazı dizimizin sonuna geldik. Birinci bölümde bahsettiğim gibi, boşanma yalnızca ayrılmak anlamına gelmiyor. Her açıdan sonuç doğuran çok yönlü bir prosedür. Düşünün ki üç haftaya sığdırmaya çalıştığımız yoksulluk nafakası bile bu prosedürün sadece ufak bir kısmı. Bu yüzden de hem boşanma kararı alma nedenlerinizi, hem de bu karar sonrasında atacağınız adımları iyi değerlendirmeniz gerektiğini, her ne kadar duygusal yönünüz ön plana çıksa da, bu süreci daha hafif ve sancısız atlatabilmeniz için mantığınızla hareket etmenizi vurgulayarak sonlandırıyorum yazımı.

Sevgiyle kalın…​​​​​​​​​​

Birinci Bölüm
İkinci Bölüm

Av. Ecem Bacaz

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorum Bulunamadı

Cevap Yaz