Kaş ve Ben

Yaşam Hakkı

13 Temmuz 2018

Yaşam Hakkı

Uzunca bir süredir kendi ayaklarımın üzerinde duramadığım duygusuyla boğuşuyorum. Paldır küldür konuya girdim ama Kaş’ta yaşamak her ne kadar güzelse de, kendi karakterime uygun bir iş idame ettirememek yıllarca beni zorlayan bir konu oldu. 2016 yılında bir çocuk doğurunca da yaşantım ona göre şekillendi ve bu duygum giderek ağır basmaya ve beni bunaltmaya başladı. 2018 yılı bu anlamda silkelendiğim kendime geldiğim yıldır diyebilirim.

Kendime sürekli ‘kendi ayaklarımın üzerinde duramadığımı’ söylemek sanki bedensel bir engelim varmış durumu yaratmıştı bünyemde. Oysa engel bedenimde değil zihnimdeydi. Yoksa kendi ayaklarımın üzerinde gayet iyi duruyordum. Bir süre önce İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) bir video yayınladı. Eminim izleyenleriniz olmuştur.

Yaşam Hakkı – Duvar

Vakıfta eğitim gören down sendromlu öğrenciler, Roger Waters’a kendilerini tanıtan bir video göndermiş. Roger Waters da dünyada ilk kez “The Wall” şarkısı için İZEV’e iki yıllık kullanım ve Türkçe söz yazabilme hakkı vermiş. Hiç tahmin etmeyeceğiniz insanlardan hiç tahmin etmeyeceğiniz destekler alabiliyorsunuz bu hayatta. O yüzden her daim insanın şansını denemesinden yanayım. Müzik tarihinin en önemli gruplarından Pink Floyd’un kurucularından ve grubun basçısı olan, besteci, söz yazarı ve şarkıcı Roger Waters meğer ne kadar kocaman yürekliymiş.

Böylece onun gönül rızasıyla down sendromlu öğrenciler The Wall’ın müziğiyle Türkçe sözlü “Yaşam Hakkı – Duvar” adlı şarkıyı sanatçılarımızla birlikte seslendirdiler. Projeye gönül verenlerin yüreğine sağlık. Bildiğim kadarıyla klip 10 milyon tıklamaya ulaştığında çocuklara maddi destek artacak ve Yaşam Köyü kurulacak.

Bize Dur Diyenlerden Yaşam Hakkı İstiyoruz

İZEV misyonu net olan bir organizma; “Her zihinsel engelli bir bireydir ve herkes gibi toplumda eşit, özgür ve onurlu yaşam hakkı bulunmaktadır.” Etrafımızda engelli insanlar çok fazla görmüyorsak bu onların varlığının Türkiye’de az olmasından kaynaklanmıyor. Görmüyoruz çünkü topluma karışmıyorlar. Hatta karışamıyorlar. Zaten klip de tam bu yüzden çok anlamlı mesajlar içeriyor.

Sadece dışardan bize dayatılan duvarlar olsa iyi. Bir de içimizde kendimizin inşa ettiği duvarlar var. Bana sorarsanız ben bu anlamda her birimizin zihinsel engelli olduğunu düşünüyorum. Down sendromlu olmasak bile kendi zihnimizin engellerini kolay kolay aşamıyoruz. Duvarlarım Var Benim diyerek buna aylar önce değinmeye çalışmıştım. Duvarları ne kadar sabitlemeye çalışırsak o kadar kendimizi engellemeye devam ediyoruz. O yüzden de kendimiz gibi olmayanı dışlamamızı benim pek de aklım almıyor.

Yaşam hakkı dediğimiz şey hepimize lazım. Olduğumuz gibi var olabilmek! Belki hala kendimi idame ettirecek paraları kazanamıyorum. Ama her geçen gün yaşam hakkımı elime aldığım bir rotayı takip ediyorum. Bu da her gün ayaklarımı daha sağlam yere bastığımı hissettiriyor.

İnsanın yaşam hakkını kazanması demek; yargılanmadan, dışlanmadan, ötekileştirilmeden olduğu gibi var olabilmesi demek. Tabi ki tüm canlılara da aynı yaşam saygısı içinde kalarak bunu başarmak gerek. Kendimi en azından böyle bir dünyanın içinde var etme çabası içindeyim bir süredir. Parayla satın alamayacağım kadar büyük bir zenginlik çünkü bu.

Didem Elif

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorum Bulunamadı

Cevap Yaz