Başucumda Kitap

Sır Tutabilir misin?

16 Ağustos 2018
Sır Tutabilir misin? | Sophie Kinsella


Sır Tutabilir misin? | Sophie Kinsella

Sır Tutabilir misin? | Özet

Kitap kahramanımız Emma iş hayatında var olmaya çalışırken aynı zamanda kendi kişisel problemleriyle de boğuşan genç bir kadındır. Çalıştığı şirket için katılması gereken bir toplantıdan dolayı business sınıfta uçma şansı yakalar ve her şey uçağın türbülansa girmesiyle başlar. Emma hayatındaki (insanlık için küçük ama onun için büyük) sırlarını korkudan yanındaki yabancıya anlatmaya başlar. Uçak sağ salim yere inince ne yaptığının farkına varır ama maalesef artık çok geçtir 😉 Tek tesellisi bu yabancıyı bir daha hiç görmeyecek olmasıdır. Tabi nereden bilsin ki bu yabancının çalıştığı şirketin sahibi olduğunu.

Sır Tutabilir misin? | Kitap yorumu:

Yazın sonuna doğru yaklaştığımız şu günlerde, okurken çok eğleneceğiniz ve tatil dönemi için de oldukça uygun “Sır Tutabilir misin?” ile ilgili bir şeyler yazmaya karar verdim.

Aslında çok uzun zaman önce okumuştum kitabı, ama bu hafta yazmaya karar verince tekrar bir göz attım ve yine çok keyif aldım.

Emma; eğlenceli, biraz sakar, içe dönük, insanların söylediklerini gereğinden fazla önemseyen ve bir o kadar da romantik bir karakter olarak hayat bulmuş kitapta. Yani gerçek hayatta her an karşılaşabileceğimiz biri. Bence kitabın sürüklemesindeki en büyük etkende bu olmuş.

Okurken çok eğlendiğim bir kitaptır “Sır Tutabilir misin?” Kitabın arka kapağını okuduğunuzda hangimizin sırları yok ki, diye düşünüyor insan. Ailemizden, iş arkadaşlarımızdan, sevgilimizden vs. sakladığımız 😉 Elbette masumane sırlardan bahsediyorum. Mesela hanginiz bedeni konusunda yalan (pembe) söylemedi ya da okul notları konusunda?

Sanırım kadınların erkeklere oranla kendileri ile ilgili sırları biraz daha fazla 😉 Nereden bu kanıya vardın derseniz; kilosunu saklama gereği duyan bir erkek pek görmedim mesela, yani tamamen estetik kaygılardan 🙃 Diğer birçok konuda erkeklerin sırları bizden daha fazladır sanırım 🤔

Kitap eğlenceli de olsa aslında satır aralarında oldukça vurucu göndermeler yapıyor. Kendin olamamanın seni sırlarla yaşamaya mecbur bırakacağından bahsediyor ve kitabın sonunda da Emma artık tamamen kendi için yaşamaya başlıyor, kimseye aldırmadan.

Keyif alacağınız ve okurken kendinizin bile farketmediği bir tebessümle kitabın kapağını kapatacağınız bir serüven sizleri bekliyor, diyebilirim.

Emma’nın küçük sırları:

“Erkek arkadaşımdan sakladıklarım;

– Kırk bedenim. Connor’un sandığı gibi otuz altı değil. Ayrıca Connor’un gereğinden fazla yakışıklı olduğunu düşünüyorum. Kendisini hep Ken’e benzetmişimdir. Hani şu Barbie ve Ken’deki Ken’e.

İş arkadaşlarımdan sakladıklarım;

-İş arkadaşım Artemis beni cidden sinir ettiğinde, hemen hemen her gün, masasındaki saksı çiçeğini portakal suyuyla besliyorum. Fotokopi makinesini de bozan benim. İşin aslı, bozulan ne varsa marifet benim!

Hiç kimseyle paylaşmadığım sırlar;

– CV’mdeki matematik notum gerçeği yansıtmıyor. NATO’nun açılımını bilmiyorum. Hatta ne işe yaradığını da!”

Eee hangimizin içinde biraz Emma yok sizce 🙄

Kitaba göre kendimize küçük bir not:

Hiç kimse için olmadığın bir kalıba girme!

Yazar Sophie Kinsella Hakkında:

1969 Londra doğumlu Sophie Kinsella eski bir ekonomi muhabiri ve çoksatan “Alışverişkolik” romanlarının yazarı. İngiltere’de ailesiyle birlikte yaşıyor.

Kitapları:

– Pasaklı Tanrıça
– Beni Hatırladın mı?
– Audrey’i Bulmak
– Sır Tutabilir misin?
– Numaran Bende Var
– Yirmiler Kızı
– Bir Alışverişkoliğin İtirafları
– Alışverişkolik ve Bebeği
– Alışverİşkolik ve Ablası
– Alışverişkolik ve Evlilik
– Düğün Gecesi
– Alışverişkolik ve Amerika Rüyası
– Mini Alışverişkolik
– Alışverişkolik Takipte
– Alışverişkolik Yıldızlar Arasında

Keyifli okumalar.

Kübra Mısırlı Keskin

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

4 Yorum

 • Cevapla Didem Çelebi Özkan 16 Ağustos 2018 at 14:21

  Sophie Kinsella’nın kitaplarını ben de büyük bir keyifle okuyorum ☺️ Zeki ve esprili Kinsella daima yüreğimi hafifletiyor 😉

 • Cevapla Kübra Mısırlı Keskin 16 Ağustos 2018 at 15:12

  Ben de çok eğlenceli buluyorum Sophie Kinsella’yı Didemcim. Her kitabında ayrı bir macera 😊😊

 • Cevapla Pınar Sude Genç 16 Ağustos 2018 at 16:00

  Daha önce yazarın hiçbir kitabını okumadım. Sanırım “Sır Tutabilir misin?” yazarla tanışacağım kitap olacak.
   
  Güzel tanıtım için teşekkürler 🙂

 • Cevapla Kübra MISIRLI KESKİN 16 Ağustos 2018 at 17:10

  Yorumun için teşekkürler, yazarın kitaplarını beğenerek takip edeceğini düşünüyorum Sudecim 🙂

 • Cevap Yaz