Kaş ve Ben

Bana Ellerini Ver

21 Ekim 2018

Bana Ellerini Ver

Bana ellerini ver benim ilk kez Özdemir Erdoğan’dan dinlediğim ve çok sevdiğim bir şarkının adıdır. Her ne kadar bu bir aşk şarkısı olsa da, ben bugün bu cümleyi karşı cinse söylemek için kullanmayacağım. Lakin düğün şarkım sanırım artık ömrüm boyunca beni hüzünlendiren çok da dinlemeyi tercih etmeyeceğim bir şarkı olacak. 😉

Kaş ve Ben

Kaş ve Ben köşemde yayınladığım yazılarımı yazmadan önce genelde aklıma başlığı geliyor. Neredeyse bir hafta boyunca kulağımda o cümleyle dolaşıyorum. O başlığın altına yerleştirmek istediğim cümleler kafamın içinde dönüp duruyor. Sonra yazma vakti geldiğinde kafamın her bir yanına dağılmış o cümleleri toparlayıp kısa sürede yazmaya çalışıyorum.

İş, çocuk, ev, söyleşi, köşe yazısı derken zaman kavramı iyice daraldı bende. Kaş ve Ben günümü değiştirdik o sebeple. Cuma yerine bundan böyle Pazar günleri sizinleyim.

Geçen hafta beni okuyanlar bilir öfke üzerine yazmıştım. Öfkeni Sanata Çevir adlı yazımın ardından sevgili yazarımız Didem Çelebi Özkan, Öfke ve Ben adlı bir yazı paylaştı akabinde. Kontrol edemediği öfkesini anlattı yazısında.

Öncelikle öfkeyi sanata çevir derken, kesinlikle öfkelenmeyin demeye çalışmıyordum. Duygularını biriktirmek iyi bir şey değil. Ben şahsen biriktiren, anında tepkisini verebilen biri olmadığım için, günün sonunda bomba gibi patlayıp herşeyi yıkıp, yok edecek kıvama geliyorum. Gerçi hiç pişman olduğumu görmedim. Çünkü bütün tolerasyon kaynağımı yitirmiş olduğum için, geri dönüşü olmayan bir yola giriyorum.

Duyguları biriktirmeden dönüştürmek çok kıymetli. Didem Çelebi Özcan, kendi yazısında anlattı ama okumayanlar için özet geçeyim. Geçen haftaki yazımı yayınlamadan önce benimle konuşmuş yazımı çok beğendiğini, ilham aldığını ve bundan böyle öfkesi ile daha güzel baş edeceğini ifade eden şeyler söylemişti. Belki bir saat geçti ya da geçmedi emin değilim şimdi. Üzgün bir şekilde, bankamatikten para çekmek için gittiğinde orada yaşadığı olay sonrasında verdiği öfkeli tepkiyi anlattı.

Bana Ellerini Ver

Geçen hafta da söylediğim gibi öfke ateşten bir top. Onu tuttuğumuz an en çok bizim elimizi yakıyor. Didem’in o an sadece elleri değil içi de yanıyordu. Çok iyi biliyor ve hissediyordum. Emin olduğum bir şey varsa ona iyi gelecek olan bunu dönüştüreceği yazısıydı. Öfkeni Sanata Çevir derken tam da bunu anlatıyordum.

Didem, Sen ve Ben’i ilk kurduğunda kendisini yazıyla ortaya koymak isterken, bir yandan da tanıdığı birlikte yürümek isteyeceği yazan insanlara; bana ellerini ver dedi. Ona elini veren insanlarla Sen ve Ben yavaş yavaş büyüyor ve giderek güçleniyor. Bunu gören Didem, Sen ve Ben’i daha büyük bir platforma taşımanın hazırlıklarını yapıyor şu ara.

Bana ellerini uzattığında aslına bakarsanız daha evvel kitap da yayınlamış biri olarak o anda daha iyi bir seçeneğim yoktu. Fakat sadece bu sebepten değildi Sen ve Ben’de yazmayı kabul etme sebebim. Lise arkadaşım olduğu için takip ettiğim sitesinin grafik yapısını çok beğeniyordum. Grafikle uğraşan birinin estetik kaygısı yüksektir haliyle. Ama her şeyden önce Didem’in vizyonu vardı. Büyük düşünüyordu. Seve seve yazmaya başladım.

Internet Dergisi

Biri size bana ellerini ver dediğinde bazen sonunu hiç düşünmeden tutmayı çok istersiniz. Ben de işte öyle çok istemiştim. Nerdeyse bir yıl oldu. Her zaman önümü açan bana destek olan bir insanın elini tuttuğum için çok şanslıyım. Söyleşi yapmak bugüne kadar aklıma bile gelmemişken, burada yazarken zamanla fikri doğdu ve bir yıl boyunca ne isem, kim isem, o olabildim. Öyle yazma, böyle etme, aman aman elalem ne der denmeden kendimi yazılarımla, söyleşilerimle olduğum gibi gerçekleştirebildim. Herkesten daha çok Didem destek oldu bu konuda bana. Bunu tüm yazarlarına da yaptığına kuşkum yok.

Şimdi belki diyeceksiniz ki, bunlar da ne iyi ha, o onu anlatıyor, o da diğerini, öyle goygoylanıp gidiyorlar. Sonra da biz dergicilik yapıyoruz diyorlar. Valla facebookun nasıl doğduğunu bilmeyen hala varsa otursun bir izlesin. Genç bir çocuğun öfkesini sanata ve hatta paraya nasıl çevirdiğini öğrensin. Büyük bir şey ilk başta hep küçüktür. Ama sevgiyle ve emekle el ele verilen her güzel şey zamanla büyür. Biz de büyüyoruz ve internet dergisi olarak gümbür gümbür geliyoruz. Her şeyden de önemlisi kendimizi olduğumuz gibi gerçekleştirebiliyoruz.

Siz de artık size kim olmanız gerektiğini söyleyecek insanların elini bırakıp, kendinizi olduğunuz gibi gerçekleştirmenize destek olacak insanların elinden tutun. Çünkü elele tutuşmak çok güzel bir şey.

Didem Eli

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Yorum

 • Cevapla Didem Çelebi Özkan 21 Ekim 2018 at 12:32

  Ben ne diyeceğimi bilemiyorum. O kadar mutlu oldum ki okurken yazdıklarını…
   
  İster karşılıklı iltifat, ister goygoy desinler pek umrumda değil. Kimsenin kimseyi takdir etmediği, en yakının devamlı seni baltaladığı, inceden inceye laf çarptığı günümüzde, biz iki güzel kelamı esirgemediğiz için ancak gurur duyabilirim birbirimizle.
   
  Büyük bir umut, heyecan ve inançla birlikte yola çıktık. Her tökezlediğimizde de birbirimizin elinden tutup, inanç tazeledik. Bugün elbette çabamızın karşılığında kazandığımız başarıyla gururlanmak hakkımız. Hem biz gururlanırken “Ben” değil, “Biz” diyebilen bir ekibiz Sen ve Ben olarak.
   
  Bi’ de ben böyle seninle yazılarla söyleşmeyi seviyorum. Sen bir konuda yazıyorsun, onun bende yarattığı ilhamla ben bambaşka bir şey anlatıyorum, sonra sen yeniden ondan da farklı başka bir yazıyla cevap veriyorsun. Bu arkası yarın halimiz bana inanılmaz keyif veriyor.
   
  Bana Ellerini Ver, benim de çok sevdiğim bir şarkıdır. Umarım şarkının sende oluşturacağı yeni anılara sebep vermiştir bu yazdıkların. Belki artık seni hüzünlendiren bir gerçekliği değil, bu cümleleri hatırlarsın her dinlediğinde 😉
   
  Seni çok seviyorum. Aynı ekibin parçası olmaktan ise inanılmaz gurur duyuyorum 🤗❤️

  • Cevapla Didem Elif 21 Ekim 2018 at 13:11

   İnşallah dediğin gibi olur canım benim. Burada hep beraber olmayı ben de çok seviyorum. Bunu her seferinde dile getirmek de hoşuma gidiyor. İyi ki varız, iyi ki birlikte çıktık yola. Pek çok kişiye ilham olacak şeyler yapacağımıza inanıyorum. Ben de seni çok seviyorum… 😘😘😘

  Cevap Yaz