Kaş ve Ben

Sonsöz

6 Ocak 2019

Sonsöz

Sevgili Işık,

Benim çocukluktan kalma eski bir alışkanlığım var. Ben bir kitabı elime aldığımda ilk iş en arka sayfasına bakarım. Gerçek hayatta tanımadığım yazarın hayal dünyasına girmeden önce, ona dair bir fikir verecek bir not bırakılmış mı diye merak ederim. Saçma belki. Çünkü çoğunlukla arkasından bir şey çıkmaz. Nedenini bilmem ama benim hep böyle bir beklentim olur. Ben de madem dedim bu köşe bir roman oldu. Sonuna bir Sonsöz yazayım en iyisi.

Yeni yılın ilk yazısı Sonsöz. Ne kadar da manidar ama di mi? Evet böyle şeyleri çok seviyorum. Biraz zihni sinir bir insanım kabul ediyorum. Mesela en basiti mail adresi alırken, mail hizmeti sağlayan kurum kendi ismimin dolu olduğunu söyleyince, ismimi tersten yazarak almışlığım var. medidfile@xyz.com şeklinde yani. 😄 Tersten okunduğunda onun Didem Elif olduğunu bilmek bana yetiyor. Kimse anlamasa da olur. Sitemizin güldüren yazarı Gülşah İslamoğlu gibi müşteriden telefonla mail adresi almak durumunda olanlar bana her seferinde içlerinden küfür ediyor biliyorum. Bazen can çıkıyor huy çıkmıyor işte.

Bu benim çocukluğumdaki en büyük oyun arkadaşım abimden kaldı bana. Tanıdığım en kafası çalışan kişilerden biriydi. Üniversiteyi gerçi 10 senede bitirdi ama olsun İTÜ Uzay Bilimleri okudu daha ne olsun. Hayatım boyunca beynimi zorladı durdu. Soruları hep tersten sordu. Acaba ne demek istiyor diye hâlâ bir kaç saniye düşündüğüm olur. O ise yüzünde muzur bir gülümseme ile ne zaman çözeceğim diye bana bakar durur. Bunu da bir tek bana yapıyor ne zoru varsa benimle. 😍

Yolun Sonu

Bu yılbaşında liseden bir kaç arkadaşımla beraber olmayı planlamıştık. Malesef çok kötü bir yılbaşı gecesi geçirdim ve abim ile annem beni fabrika ayarlarıma geri döndürmek için apar topar yanıma geldi. Resmen kara bir deliğin içine düşmüştüm sanki. Hastanenin acil bölümünde geçen eski yılın son gecesinin ardından, yeni yılın ilk günü Kaş’a yerleşen lise arkadaşımın evinin salonunda zihnimin içinde koca bir boşlukla uyandım.

Uyudum mu hiç, yoksa öldüm mü emin olamadığım saatlerdi aslında. Nefes alamadığını sanmak ve bedenine felç gelmiş gibi bedeninin içinde olduğunu hissedememek. Bir an hakikaten yolun sonuna geldim sandım. Kafamın arkasındaki sobadan gelen çıtırtıları duyuyordum sadece. Ölmediğimin tek işareti o çıtırtılardı.

Halden Anlamak

O halde iken bile lise arkadaşlarımın gecesini mahvettiğimi düşünüyor, başkalarının da benim için endişelenmemesi için çaba gösterdiğimi hatırlıyorum. “İyiyim herkese iyi olduğumu söyleyin.” Sonra aklı selim düşününce iyi ki onlar yanımdaymış diye düşünüyorum şimdi. Bazı olaylar insanlarla aranızda daha sağlam bir bağ kurarken, bağ kurduğunuzu sandığınız kişilerin ise halinizden anlamayacak kadar uzağınızda olduğunu görüyorsunuz.

Bu arada çok üzülüyorsun ben böyle anlatınca Didem biliyorum ama biliyorsun ben böyle şeylere takılacak biri değilim önüme bakmaya başladım bile ve sana güzel bir haberim var. Dergimizde yazacak, yazma tutkusu olan bir yazar daha buldum. Hem de yine bizim okuldan. Onun dışında çok süper bir fikrim var, bayılacaksın ama sana onu özelden yazacağım. 😇

SONSÖZ

Evet sevgili Işık tekrar sendeyim. Kimsin, nesin, kadın mısın, erkek misin, kısa mısın yoksa çok mu uzunsun; hep sen diye hitap ediyorum ama senin kim olduğuna dair hiçbir fikrim yok aslında. Ben sana kendimi anlatıyorum gibi görünüyor ama senin de bana dair çok fazla şey bildiğini söyleyemem. Ne en sevdiğim yemeği biliyorsun, ne de en sevdiğim rengi. Hayır düşündüğün gibi en sevdiğim renk kırmızı değil. Kırmızıyı severim o başka.

Sosyal medya üzerinden benimle iletişime geçmek isteyenler oluyor bazen. Şimdiden herkesten özür dilerim. Tanımadığım insanlara cevap vermiyorum. Oldukça iyi bir konuma gelmiş bir lise arkadaşımla söyleşi yapmak için iletişime geçtiğimde başıma saçma sapan bir olay geldiği için, hele ki karşı taraf erkekse direk atmaca muamelesi göreceğini belirtmem lazım. Dolayısıyla bir meseleniz varsa direk konuya girin lütfen. Benimle alakası varsa yardımcı olmaya çalışırım elbette. Güven duyduğum beni tanıyan ve bilen arkadaşlarımın üzerine alınmayacağını umuyorum. Çünkü bazen yazdığınız bir şey karşısında istemediğiniz insanlar üzerine alınıp üzülebiliyor. Birilerine ayar çekeceğim derdine böyle bir şeye sebebiyet vermek istemem.

Kaynana

Artık bu noktadan sonra çoğul konuşacağım. Yazmaya gönül verenleri aramıza bekliyoruz. Gönderdiğiniz dosya editör kadromuzdan onay aldığı taktirde köşeniz ve kalbimizdeki yeriniz hazır olacak. Biz, sen ve ben ekibi olarak arka planda çok eğleniyoruz. Editörün adı kaynanaya çıktı artık gerisini siz düşünün.

Bu arada kaynana deyince ailemde kaynana, görümce, elti, gelin, enişte, damat gibi toplumda negatif algı oluşturan bu kelimelerin bizim aile söz konusu olduğunda ne kadar geçersiz olduğunu hatırladım. Benim anneme yengelerim, halalarım her zaman kardeş gibi davrandığı için aksi bana hep çok tuhaf geldi. Aynı şeyi gelin gittiğim aileden de görmek en büyük mutluluğum. Hele kutsal topraklara giden birinin hatırına gelip telefonla aranacak kadar seviliyorsam bir kardeşlik bağı gerçekten aramızda oluşmuş demektir. Gün gelecek yollarımız herkesle illa bir gün ayrılacak elbet ama kalpler bir olsun yeter ki.

Bugüne kadar kalpten bağ kurduğum herkese sevgilerimi gönderiyorum. Kalpten giden sevginin ışık hızından daha hızlı ulaştığını düşünüyorum. Tabi gerçekten karşı tarafta da aynı gönül bağı varsa…

Hadi kalın sağlıcakla.

Didem Elif

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

8 Yorum

 • Cevapla Didem Çelebi Özkan 6 Ocak 2019 at 13:11

  “Sonsöz” yayınlama kararı aldığından beri neyi düşünüyorum biliyor musun? Bir gün Kaş ve Ben’i bastığımızda Önsöz’ünü yazmayı 🙈 Evet biliyorum normalde yazar ya da yayınevi seçer önsözü yazacak kişiyi ama ben çok istiyorum 🙈 Bunu buradan da yazarak, beni seçmen konusunda baskıyı da kurmuş olduğuma göre, yerimi garantiledim bence 😝

  • Cevapla Didem Elif 6 Ocak 2019 at 16:18

   Hayatım bu harika bir fikir. Senden başkası yazmamalı zaten… 💛😘

 • Cevapla Zeynep Mete 6 Ocak 2019 at 22:26

  Umarım her şey umduğun, düşündüğün, planladığın gibi gider; yeni yıl ve kitabın sana her zamankinden çok şans ve bir dolu güzel kalp getirsin …

  • Cevapla Didem Elif 6 Ocak 2019 at 22:31

   Çok teşekkür ederim. Dilerim hepimiz güzel kalplerde buluşalım… 💛🙋

 • Cevapla Ahmet Yonca 7 Ocak 2019 at 07:00

  Merakla beklediğim kitabınla benim ilk kitabım arasında ortak bir nokta var. Ben “Arkasöz” ismi altında yazmıştım 🙂 Çok isabetli ve etkili bir Sonsöz dediğin gibi yazarın görüşlerini, kişiliğini ifade etmesi açısından doğru yöntem olarak ele alınabilir.
   
  Ayrıca eğer olay yıl başında gerçekten olmuşsa, geçmiş olsun.
   
  Yazılarını, öykülerini severek okuyorum. Nice güzel birlikteliklere. Gönül bağım olduğunu lütfen unutmayın.
   
  Sizleri seviyorum 🙏

  • Cevapla Didem Elif 7 Ocak 2019 at 21:25

   Evet tam yeni yılda bir restart etmek gerekti. İyiyim şimdi. Biz de seni sevdik. Seviyoruz. Sana eski köşende bir süprizim var. Kendine iyi bak… 🙋

 • Cevapla Hande S. Sinan 7 Ocak 2019 at 08:09

  Tebrik ederim Didem Elifçiğim 🥰

 • Cevap Yaz