Cebimdekiler

Değerler

15 Mart 2019

Yazı: Değerler | Yazan: Ahu Kınay Zabun

“Bazı şeyleri değiştirmek için kollarınızı sıvayın. Ancak değerlerinizin gitmesine izin vermeyin.” – Dalai Lama

Değerleriniz Neler?

Her gün zor kararlar alıyoruz. Bir ebeveyn, eş ve bir çalışan olarak her gün sabrımızı, karakterimizi ve huzurumuzu test eden birkaç durumla karşılaşıyoruz. Bu durumda bizi değerlerimiz yönlendiriyor, önceliklerimizi ve tepkilerimizi şekillendiriyor. Yaşadıklarımız, hayatımızın doğru bir yöne gidip gitmediğini ve istediğimiz gibi şekillenip şekillenmediğini söylemek için bize işaret oluyorlar.

Eylemlerimiz ve kelimelerimiz, değerlerimizle aynı hizada olduğunda, yaşam genellikle iyidir ve böyle zamanlarda kendimizi emin ve memnun hissederiz. Ancak davranışlarımız değerlerimizle eşleşmediğinde, içimizde şişip büyümeye başlayan bir huzursuzluk hissetmeye başlarız.

Bu huzursuzluk hissi, bize şu anda dünya ile her şeyin yolunda olmadığını söylüyor. Bu durumda kendimizi yetersiz hissederiz. Bu duygular bir endişe veya mutsuzluk kaynağı olabilir.

Endişenin düşük olması, mutluluğunuzun, kişisel değer ve kişisel farkındalığınızın yüksek olması için hangi değerlerin sizin için en önemli olduğunu bilinçli bir şekilde bulmanızı gerektirir.

Onları tanısak da tanımasak da, değerler doğal olarak var olur.

Kişisel değerlerimizi kabul ettiğimizde hayatlarımız daha az stresli ve daha üretken hale gelebilir ve karşılaştığımız koşullara bakmaksızın bu değerleri yaşamaya çalışabiliriz.

Yaşamak için önemli değerler neler?
1. Takdir:

“Teşekkür ederim” demek sadece karşınızdakinin değil, sizin de ruhunuzu takdirle doldurur.

2. Başkalarına İnanç:

Başkalarına ne kadar inanırsanız kendinize de o derece inanmaya başlarsınız.

3. Merhamet:

Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı üzüntü duyup, el uzatan olursanız, ruhunuzu beslersiniz.

4. İşbirliği:

En karmaşık görevler bile çözümlere odaklandığımızda daha kolay hale getirilebilir, birlikteliğin tadını çıkarın.

5. Nezaket:

Bir dahaki sefere bir kapıya yaklaşırken ve birileri on adım kadar gerisinde kaldığında, içeri girmeden önce bir saniye daha bekle. Bunun yerine kapıyı bir saniye basılı tutun. Bir göz açıp kapayıncaya kadar olan bir şeyin nasıl bu kadar kalıcı bir değer taşıyabileceği şaşırtıcı olacaktır.

6. Adanmışlık:

Koşulların nasıl değişebileceği önemli değil, fiziksel ya da duygusal olarak kötü niyetli bir durumda olmadığınız sürece, rotada kalın ve asla pes etmeyin. Kaybedenler işler zorlaştığında pes eder. Başarısızlık, denememekten iyidir.

7. Çaba:

Sonuç ne olursa olsun, çabanın gerçek ve iyi niyetli olduğu durumlarda çabada her zaman değer vardır.

8. Affetmek:

Açık olmak gerekirse, affetmenin amacı, size karşı işlenen günahlardan birini mutlaklaştırmak değildir ama seni acı ve öfkeden kurtarır. Bağışladığın zaman, geçmişe gitmene izin verebilirsin ve hayatın boyunca ilerlemeye devam edebilirsin.

9. Dostluk:

Arkadaşlar bizi destekliyor ve istendiğinde eylemlerimizin filtrelenmemiş bir görünümünü sağlıyor. Arkadaşlar bize zor dönemlerde destek olurlar ve kutladığımız etkinliklerde bize katılırlar.

10. Şükran:

Hayatımda çok fazla bolluk görmeme yardım eden minnettar bir kalbe sahip olmak. Bugün sahip olduğunuz şeyin tadına varmanızı sağlayacak.

11. Dürüstlük:

Dürüstlüğü yaşamak, kalbimizi ve ruhlarımızı saf tutar. Dürüst olduğumuzda, doğru şeyleri yaptığımızı biliriz.

12. Umut:

Umut, en yorgun olduğumuzda ilerlememizi sağlayan yakıttır.

“Değerlerinizin ne olduğunu bildiğiniz zaman karar vermek zor değildir.” – Roy Disney

13. Bütünlük:

Karakterimizi ve bütünlüğümüzü tanımlayan şey, başımıza gelenlerle ölçülmez, bize olanlara nasıl tepki gösterip karşılık verdiğimizle ölçülür.

14. Dinleme:

Sevdiklerimize verebileceğimiz en iyi hediyelerden biri dinlemek. Söylediklerini gerçekten dinlemek ve şu anda onlarla tam olarak var olmak.

15. Aşk:

Yaşamımızdaki sevginin varlığı, ailelerimiz, dostlarımız, inancımız ve kendimiz için olan sevgimiz, doldurulmaya ihtiyaç duyduğumuzda kullanabileceğimiz en önemli ışık ve enerji kaynağıdır.

16. İyimserlik:

Size verilmiş olanı alın ve en iyisini yapın. İyimserlik, olumlu düşünebilme yeteneğidir.

17. Sabır:

Sabır aynı zamanda verimliliği arttırabilen bir değerdir. Daha iyi karar almak için daha iyi bir zihin durumu, daha açık bir zihin durumu oluşturur.

18. Saygı:

Hepimiz farklıyız, ancak nasıl düşündüğümüze ve inandığımıza saygı duymak istediğimiz anlamda hepimiz aynıyız. Doğru saygı gösterdiğimizde, sadece diğer kişinin onurunu doğrulamakla kalmaz, kendimizi de geliştiririz.

19. Hoşgörü:

Bizi kızdıran insanlar var ve bir konuda anlaşmıyoruz. Aşağılama göstermek yerine, hoşgörü daha iyi bir alternatiftir. Saygı, sabır ve nezaket göstermek aynı zamanda tüm önemli değerlerin başında gelir.

❗️Sitemiz yazarlarından felsefe profesörü sayın Atilla Erdemli’nin hoşgörü üzerine kaleme aldığı makalesine göz atmak isterseniz bağlantıyı tıklayabilirsiniz 👉🏻 Hoşgörü (Tolerans)

20. Vizyon:

Vizyon, hhayallerimizi yarattığı gibi aynı zamanda yaşamlarımızı, istediğimiz yere götürmek için de bir yol sunar. Vizyonumuz, her zaman kim olduğumuzu öğrenmek ve büyümek konusunda yetenekli olduğumuzu hatırlatır.

“Sizin gerçek değeriniz, insanlara karşı beslediğiniz hislerle, iş ve hareketlerinizle ve bir de onlara ve onlarla beraber yapacağınız iyiliklerle ölçülür.” – Albert Einstein

Ahu Kınay Zabun

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

8 Yorum

 • Cevapla Didem Çelebi Özkan 16 Mart 2019 at 12:17

  Bayıldım bu değerler listesine 👌🏻 Hayatta neyin önemli olduğunun listesi gibiydi.
   
  Karakterimiz seçtiğimiz değerler üzerine kuruluyor. Karakterimiz de hayatı nasıl yaşayacağımızı belirliyor.
   
  Etik konuların sitemizde yer bulması ise beni inanılmaz mutlu ediyor. Bu harika konu seçimi için çok teşekkürler Ahucum.
   
  Sevgiler

  • Cevapla Ahu Kınay Zabun 19 Mart 2019 at 00:00

   Canım benim çok teşekkürler güzel yorumun için :))

 • Cevapla Esat Öğütveren 16 Mart 2019 at 20:12

  İşte yine şahane bir yazı, hakkını vererek okunduğu zaman ve tabi hayata geçirildiği taktirde kesinlikle hayatımızda fark yaratacak değerlerden bahsetiyor. Ben şahsen sevdiklerimin böyle bir yazıdan habersizce hayatlarına devam etmelerinin doğru olmadığı fikri ile, sosyal medya ve iletişim grupları vasıtası ile okunmasına katkıda bulunmayı görev kabul ettim. Teşekkürler Ahu öğretmen.

  • Cevapla Ahu Kınay Zabun 19 Mart 2019 at 00:01

   Çok teşekkür ederim Esat Bey. Beğenmeniz ve yorumunuz beni mutlu etti 🙂
    
   Sevgiler

 • Cevapla Mehmet Gökcük 17 Mart 2019 at 11:22

  Her zamanki gibi büyük gönül emeği vererek hazırlanmış bir yazı…
  Değerler listesini bu şekilde bir yazıda görünce insan içinden diyor; ”Oysa her gün savaşını verdiğimiz hazinelerimiz var… Ve bazen de olsa, ne çok ayıp ediyoruz varoluş gayelerimize”…
   
  Ben bu hususlarda, dünyanın en güzel insanı Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’in duruşunu örnek alıyor ve taşımaya çalışıyorum…
   
  Başkalarının neyi hak ettiğine bakarak değil, kendisine yakıştırdığı davranış şekli ile yaklaşmış her tür olaya… Ve bu da her daim; gıybetten, yalandan, riyadan, bencillikten uzak tutmuş o muhteşem yüreği… Yoksa ne mümkün, dünyanın en güzel insanı olmak!?
   
  Yüreğinize, kaleminize sağlık hocam…

 • Cevapla Ahu Kınay Zabun 19 Mart 2019 at 00:04

  Mehmet Hocam yine döktürmüşsün. Çok teşekkür ediyorum güzel yorumuna. Mükemmellik değil bizimkisi, ucundan da olsa insan olabilmek 🙏🙏🙏
   
  Saygılar

 • Cevapla Hilal 19 Mart 2019 at 15:32

  Birilerinin bu konulara değinmesi gerekiyordu. Değindiniz o kadar güzel yazmışsınız ki her yazınız da sesimiz oluyorsunuz. Söylemek istediklerimizin tercümanı gibisiniz. Her yazınız da başaralı olduğunuz gibi bunda da başarılısınız.

 • Cevap Yaz