Cebimdekiler

Kahvenin Tadına Varın

19 Nisan 2019

Yazı: Kahvenin Tadına Varın | Yazan: Ahu Kınay Zabun“Ben hayatı neden bu kadar acele yaşadığımı bir türlü anlayamıyorum. Bir sonraki adımda ne yapacağımı düşünmekten, yaşadığım o anın tadını çıkaramıyorum. Çünkü o anı çoktan yaşayıp bitirmiş oluyorum.”

Uzun zamandır en çok rastladığım cümleler bunlar. Kafamı hangi yöne çevirsem buna benzer cümleler duyuyorum. Belki şu an okurken siz de aynı şeyleri düşünüyorsunuzdur. Ben şimdiden “Kahvenin tadına varın,” diyorum.

Neye odaklanırsan onu yaşarsın derler ya, ben de bu acele yaşam için ne yapmalı diye düşünürken bu hikaye çıktı karşıma. Zaten kahve tutkunu biri olarak kahvemi hazırladım ve başladım yazmaya.

Bardaklar

Bir grup kariyer yolunda ilerleyen yeni mezun, eski üniversitelerindeki profesörlerini ziyaret için bir araya gelirler. Sohbet, sonunda işin ve hayatın stresinden şikayetlere döner. Misafirlerine kahve ikram etmek isteyen profesör mutfağa gider ve yanında büyük bir termos içinde kahve ve porselen, plastik, cam, kristal olmak üzere, değişik tarzda ve ucuz görünenden, pahalı ve hatta çok özel olanlarına kadar farklı kahve bardaklar ile gelir. Herkes bir bardak seçince, profesör şöyle söyler:

“Fark ettiyseniz, tüm pahalı görünen bardaklar alındı ve geriye ucuz görünümlü, sade bardaklar kaldı. Kendiniz için en iyi olanı istemeniz normal olsa da, bu sizin stresinizin ve problemlerinizin kaynağı aslında. Emin olun ki, bardağın kendisi kahvenin kalitesine hiçbir şey katmaz. Çoğu zaman, sadece daha pahalıdır ve hatta bazı durumlarda da içtiğimizi saklar. Hepinizin aslında istediği kahveydi, bardak değil… Ama bilinçli olarak en iyi bardaklara yöneldiniz ve sonra birbirinizin bardağına bakmaya başladınız.”

Hayat Kahvedir

Şunu bir düşünün: Hayat kahvedir. İş, para ve toplumdaki konumunuz da bardaklar. Onlar hayatı tutmak için sadece araçlardır ve seçtiğimiz bardak yasadığımız hayatın kalitesini belirlemediği gibi değiştirmez de. Bazen sadece bardağa odaklanarak, kahvenin tadını çıkarmayı unuturuz.

“Yaşamın tadını çıkarın, canını değil!” – Charles Dickens

Kahvenin Tadına Varın

Kahvenizin tadına varın!

En mutlu insanlar, her şeyin en iyisine sahip değildirler. Sadece her şeyin, en iyi şekilde tadını çıkartırlar .

Hızına yetişemediğimiz dünyada bugün varız, yarın yoğuz demekten kendimi alamıyorum. Kendinizi rahatlatacak bir kitap önerim var mutlaka okumalısınız. “Bana Beni Bilen Bir Ben Lazım” yorumum size fikir verecektir.

Buradan sevgili Didem‘e teşekkür etmek istiyorum. Uzun zamandır kafamda olan güzel projeler vardı ve Sen ve Ben Ailesinde bunu tattım. Bana çok büyük yol gösterici oldu. Önümü açtı… Her şeyin en güzelini hak eden bu insana en güzel kahveyi yapacağım bir gün…

Sevgiler…

Sizin kahveniz nasıl olsun?

“Yaşayabilmek için her şey vardı önümüzde ve yaşayabilmek için önümüzde hiçbir şey yoktu.” – Charles Dickens

Ahu Kınay Zabun

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

4 Yorum

 • Cevapla Demet Uncu 19 Nisan 2019 at 16:44

  Büyük bir keyifle okudum Ahu Hanım. Hem yazdıklarınızı hem önerdiğiniz kitabı da dikkate alacağım.
   
  Kaleminize sağlık.
   
  Sevgiler

 • Cevapla Ahu Kınay Zabun 19 Nisan 2019 at 23:15

  Cok teşekkürler Demet Hanım 🙂
  Keyifli okumalar şimdiden 🙂

 • Cevapla Nurcan Bozduman 20 Nisan 2019 at 00:56

  Çok güzel bir yazı, sıcacık..
  Bir sade kahveyle okudum 😀

 • Cevapla Duo Diyet 20 Nisan 2019 at 12:57

  Bu hikayeyi biliyordum ama tekrar okurken bir detay yakaladım sayenizde, teşekkür ederim. Kahve bardağı dış görünüş, kahve ise insanın iç dünyasıdır diye yorumlamıştım eskiden. Şimdi okurken “bardağı seçenlerin tüm bardaklarda aynı termostan çıkan kahve olduklarını biliyor” oldukları dikkatimi çekti. Yani hikayeden daha iyi ders çıkarmama sebep olan detay şuydu: “aslında herkes bardakların içinde aynı kahvenin olduğunu bilmesine rağmen janjanlı bardakları seçmişlerdi.” Bu daha acı bir durum yani.
  Normalde biz günlük hayatta hep şöyle bir algı içindeyiz: Güzel ve gösterişli bir şeyin içinde de güzel şeyler olur. Dış güzelliğe bu yüzden çok önem veririz ama bu çoğu zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanır.

 • Cevap Yaz