19 Mayıs Hâlâ

Günde Kaç Litre Su Tüketiyorsunuz?

19 Mayıs 2019

Sen ve Ben Ailesi olarak vatanımızın en değerli günlerinden biri olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Bugün Didem Elif, Hâlâ köşesini Derin İslamoğlu‘na emanet ediyor. Bizimle paylaştığı özgün eserinden dolayı kendisini kutluyor ve çok teşekkür ediyoruz.

Günde Kaç Litre Su Tüketiyorsunuz?

Yazıma bir soru ile başlamak istiyorum. Günde kaç litre su tüketiyorsunuz? 5, 10, 15? Bir insan günde ortalama 5 bin litreden fazla su tüketiyor! Dudak uçuklatan bir sayı, değil mi? Dünyamızın dörtte üçü su ile kaplı. Bu suyun yalnızca yüzde ikisi tatlı su ve bu suyun sadece 0,1’lik bir kısmı tüketebileceğimiz türden. Su bizim için çok değerli bir şey ve bizim suyun değerini bilmeden bilinçsizce tüketmemiz çok yanlış.

Açıkçası bu sayıyı ilk duyunca ben de çok şaşırmıştım fakat sonra fark ettim ki, tükettiğimiz su miktarı sadece içtiğimiz veya yıkandığımız sudan ibaret değil. Giyeceklerimiz, yiyeceklerimiz ve daha çok şey tükettiğimiz su miktarı ile doğrudan alakalı.

Nüfusun artması ile birlikte su tüketimi de artmıştır. Ancak geçmişten bugüne, su miktarında tehlikeli oranda azalma meydana gelmiştir. Peki biz suyu nasıl daha az tüketebiliriz? Bu konunun üstünde çok fazla yoğunlaşmak lazım. Güney Afrika’nın Cape Town kentinin bulduğu çözümden bahsetmek istiyorum. Devlet vatandaşlara günde sadece 50 litre su verdi. Duş, mutfak, aracınızı yıkamak ve benzeri işler için sadece 50 litre! Fazla gibi geliyor değil mi? Aslında hiç de değil. Bu çözüm suyu tasarruflu kullanmayı sağlamış, bir yandan da susuzluktan kaynaklanan bir sürü hastalığın doğmasına neden olmuştur.

Gelecekte ülkemizde de bazı su sorunları görülebilirmiş. Bazı bilim insanlarına göre İstanbul’da 2030 yılından sonra su sıkıntısı meydana gelebilirmiş. Yani, bence suyu tasarruflu kullanmaya başlayabilirsiniz! Unutmayalım, su artmaz ama azalabilir. Suyu da tasarruflu kullanmak bizim elimizde. Eğer hepimiz suyu tasarruflu kullanmaya dikkat edersek, ülkemizi olası bir su kıtlığından kurtarabiliriz.

Derin İslamoğlu

Köşemizin yazarı Didem Elif’in Notu:

Ülkemizin kuruluş adımlarının 100. yılını kutladığımız bu özel gün, aynı zamanda doğum günüm. Benim için oldukça anlamlı olan bu günde, köşemi; doğduğu andan beri varlığına tanıklık ettiğim biricik yeğenim Derin İslamoğlu ile paylaşmak tarif edilemez bir mutluluk.

Derin her zaman adı gibi çok “derin” bir çocuktu. Toplumsal duyarlılığı olan bir yazı kaleme almış olmasından dolayı kendisiyle gurur duydum. 2013 yılında o daha bir çocukken kuzeniyle birlikte hazırladığı kitap kapağının görselini sizlerle paylaşmak istiyorum. Böyle güzel gençlerimiz olduğu sürece eminim iyilik kazanacak.

Sevgilerimle…

Derin İslamoğlu özgeçmiş: Ben Derin. 2 Eylül 2005 tarihinde İstanbul’da doğdum. Bir ikiz kardeşim var. Bu sene Terakki Ortaokulu’ndan mezun olacağım. Daha ufak bir çocukken yazar olmaya karar vermiştim. Şu an halen yazar olmak istiyorum ve aynı zamanda sanat tarihçisi olmak istiyorum. En çok toplumsal konular ile ilgili yazılar yazmayı severim. Anime izlemeyi çok severim! Anime demişken, anime çizmeyi de çok severim.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Yorum

 • Cevapla Ahmet Yonca 20 Mayıs 2019 at 13:40

  Derinnnn can Derinnnn.
  O ne güzel resim 🙂
  Bayıldım.
   
  Ayrıca nice yıllara doğum günü kızı 🙂

 • Cevap Yaz