Cebimdekiler

Kutunun Dışında Düşünmek

17 Mayıs 2019

kutunun dışında düşünmek

Kutunun dışında düşünmek; sizi saran atmosferi atmanız, kutunun dışına çıkmanız, tüm deneyimlerinizi, zihniyetlerinizi ve davranışlarınızı geride bırakmanız ve her şeyi tamamen farklı bir bakış açısıyla görmeye başlamanız anlamına gelecek.

Kutunun dışında iken; filtrelenmemiş, tarafsız, önerilere açık, başkalarının düşünceleriyle empati kurmaya istekli olursunuz. Aynı zamanda selden yüzmeye ve başkalarının ne düşündüğünü düşünmeye de hazır değilsinizdir. Bu ayrıca bildiğiniz her şeyi geride bıraktığınız; okulda size öğretilen her şeyi bir yana bırakıp, belirli durumlara ve sorunlara tamamen farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya başladığınız anlamına gelir.

Benim için, kutunun dışında düşünmek; yukarıda belirtilenlerin hepsinden daha fazlası. İnatla kendi görüşüme takılı kalmak yerine; başka bir kişi yanıldığımı kanıtladığında, o ana kadar olan fikrimi değiştirmeyi de içeriyor.

Kulağa basit geliyor, ama ne kadar çok insanın inatla kendi düşüncelerine saplandıklarına ve tamamen “yanıltılmış olsalar bile” kendi “kutularına” dayandıklarına inanamazsınız. Çünkü bu aynı zamanda egosal bir durumdur.

Kutunun dışında düşünmek ama nasıl?

Kutunun dışında düşünebilme yeteneği her şeyden önce “yaratıcılık” gerektirir. Özellikle yaratıcı insanlar “kutunun dışında düşünmek” yaklaşımını, yaşamlarının çeşitli yönleri için büyük bir avantaj olarak görürler ve genellikle onların yaşamlarını kazanmalarına yardımcı olan bir özellik olarak kullanırlar.

Yeni bir role geçin

Kutunun dışında düşünmek; sadece bakış açınızı değiştirmekle kalmaz, bir başkasının rolüne geçmek adına da sizi destekleyebilir. Ebeveynlerinizin, arkadaşlarınızın, meslektaşlarınızın ve komşularınızın rolünü üstlenmenize gerek yok. Çoğu kişi sizinkine benzer bilgi ve fikirlere sahip olabilir. Yeni bir rol oynayarak bakış açınızı ve bazı şeyler hakkındaki düşüncelerinizi büyük ölçüde değiştirebilirsiniz.

Bakışlarınızı çevrenizde dolaştırmak ve daha önce fark etmediğiniz tüm yeni şeyleri keşfetmek için kendinize birkaç dakika ayırın. Mesela oturma odanızda otururken, sizin için ilginç olan bir nesneyi seçip onu yeniden keşfedebilirsiniz. Bu nesneyle ilgili şu ana kadar fark etmediğiniz bir şey dikkatinizi çekebilir.

Başka bir rota seçin

Yaratıcılık; bir soruna tamamen farklı çözümler bulmanızı sağlandığından, kutunun dışında düşünmenin temelidir.

Aşağıdaki alıştırma, yaratıcılığınızı canlandırmanıza yardımcı olacak ve bir görevi gerçekleştirmek için başka bir çözüm bulmanızı teşvik edecektir:

  1. Bir parça kağıt çıkart.
  2. Zorlu bir görev yaz.
  3. Görevi nasıl yerine getirmek istediğini tam olarak yaz.

İşiniz bittiğinde, zorlu bir göreve ve bu görevi nasıl yerine getirmeyi planladığınız konusunda bir çözüme sahip olmalısınız. Bununla birlikte, kutunun dışında düşünmek; verilen talimatlara ve zorunlu yollara uymamanız anlamına gelir. Bu nedenle yapmak istediğiniz şeyi yapmadan, zorlu görevinizi yerine getirmeniz gerekecektir.

Bu görevin değiştirilmiş bir versiyonu, kendinize zorlu bir görev koymak ve daha sonra bunu gerçekleştirmek için birçok farklı çözüm bulmaya çalışmaktır. Daha fazla çözüm bulmak için bu egzersiz sırasında ne zaman sıkışırsanız, kendinizi zorlamaya çalışın.

Başka bir dünyaya adım atın

Başka bir dünyaya adım atmak, bakış açınızı değiştirmenin ve sizin için tamamen bilinmeyen bilgileri keşfetmenin en etkili yollarından biridir. Ama dünyayı dolaşmak veya mercan dalışı yapmak için oldukça pahalı alternatiflerin yanı sıra başka bir dünyaya nasıl adım atacaksınız?

▸ Yeni bir hobi bulun.
▸ Yeni insanlarla tanışın.
▸ Sizi ilgilendiren konular hakkında bilgi toplayın.
▸ Çalıştığınızdan başka bir endüstriyi inceleyin.
▸ Yeni bir dil çalışın.
▸ Bir toplulukla dersler alın.

Tamamen farklı bir dünyaya adım atmanın birçok yolu var, örneğin bir kütüphaneye gitmek gibi. Sadece bir kütüphanenin ortamı telaşlı iş ortamımızdan tamamen farklı olmakla kalmaz, aynı zamanda birçok farklı konuda da çok fazla bilgi toplayabilmemizi sağlar.

Beni şaşırtan bir şey; bilim insanlarının, mimarların ve diğer birçoklarının, karşılaştıkları sorunların çözümlerini bulmak için Tabiat Doğasını gözlemleme ve analiz etmeleridir. Genel olarak başka bir dünyaya adım atmak, sorunlara farklı bir şekilde bakmanıza izin verir, bu da ortaya çıkan olası çözümleri de artıracaktır. Doğayı takip etmek mucizevi bir şey.

Çocuğunuza sorun

Çocuklar, özellikle kutunun dışında düşünmeye alışkın olduklarından size inanılmaz yardımcı olacaklardır. Onlar için bir sorunu basitleştirin ve düşüncelerinin yaratıcılığından ilham alın. Bununla birlikte, elbette bir çocuk probleminizi çözemez, ancak ilham kaynağı olabilir ve geliştirmek zorunda kalacağınız bazı değerli fikirler verebilir.

Rutin düşünmeyin

Yeniden çerçeveleme; bir durumun, görevin veya sorunun anlamını değiştirme imkanı verir. Genel olarak; sizin için ne anlama geldiğini seçmenize izin verir, bu da bakış açınızı değiştirme özgürlüğü sunar.

Soru Sorun

Soru sormak ya da bilmiyorum demek sizi küçültmez aksine daha da değer kazanırsınız. Soru sormaktan, kendinizi tanımaya çalışmaktan korkmayın. Zorlayın kendinizi.

Deneme ve hata

Bir şeyi denemek için istekli olmak, sadece cesaret gerektirmekle kalmaz; aynı zamanda başarısızlığa uğramak ve hata yapmak için de iç hazırlığa ihtiyaç duyar. Ne zaman bir sorunun çözümünü aramaya hazırsanız, karşılaştığınız sorunu çözmenin bir yolunu bulma şansınız olur. Ancak denemek istemiyorsanız, asla bir çözüm bulamazsınız.

Hatalar, olayları başka bir bakış açısıyla görmenin başka bir harika yoludur aslında. Bir hatayı bir dahaki sefere önlemek için öğrenebileceğiniz bir fırsat olarak kabul etmek, kutunun dışında düşünmekten başka bir şey değildir. Pek çok hata, insanları başka bir bakış açısıyla görmeye hazır olduklarında, çok farklı şekillerde yardımcı olur. Bir dahaki sefere hata yaptığınızda olumlu bir şekilde yaklaşırsanız; bazı yeni deneyimler kazanabilir, benzer hatalardan kaçınabilir ve neyin işe yaramadığını öğrenebilirsiniz.

Ahu Zabun

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Yorum

  • Cevapla Mutlu 17 Mayıs 2019 at 13:20

    🙂

  • Cevapla Didem Çelebi Özkan 17 Mayıs 2019 at 16:45

    Ne harika tavsiyeler Ahucum. Kutunun dışında düşünmenin yaratıcı insanlar için doğuştan gelen bir davranış şekli olduğuna inanıyorum. Hatta bazen o kadar kutunun dışındasındır ki kutunun içindekilere uzaylı gibi gözükürsün. Kutu ya da Platon’un ideaların gölgesinden oluşan mağarası, bence hepsinden bir çıkmak lazım 😉

  • Cevap Yaz