Cebimdekiler

Arada Dikiz Aynasına Bakın

14 Haziran 2019
Yazı: Arada Dikiz Aynasına Bakın | Yazan: Ahu Kınay Zabun

Bıraktığınız izler, yapmak istedikleriniz, yaptıklarınız ve verdikleriniz kadar değerlisiniz. Ne kadar kazandığınızın önemi yoktur, değeriniz ne kadarını paylaştığınızla ve verdiğinizle alakalıdır.

Aynaya bakmak, sabah uyandığınızda yüzüne bakmadan günaydın dediğiniz eşinizin, iş arkadaşınızın… hislerini fark etmektir. Yansıyanın arkasını keşfedebilmek, duygularını dile getirebilmek için altyapıyı oluşturmaktır.

Aynaya bakmak daha yarım saat önce kırdığı kişinin gününü berbat ettiğini görebilmektir.

Aynaya bakmak birine ismiyle hitap ettiğinde kendisinin değerli gördüğünü, hakaret ettiğin çalışanının yerlerde süründüğünü görebilmektir.

Sen anlamazsın, dersini çalış, dediğin çocuğunun öz saygısını elinden aldığını fark edebilmektir.

Her konuda fikir yürütüp, etrafındaki herkesin seni dinlemek istemediğini görebilmektir.

Bütün bunları görebilmek ise kesinlikle bir emek ister. Kendinize dikiz aynasından bakmak, değerlerinizi ortaya koyabilmek için neler yapabiliriz bir göz atalım.

Özeleştiri

Öz eleştiri kişinin hatalarını kabullenmesi, bu hataları yüksek sesle duymaktan rahatsızlık duymaması, eleştirilere açık olabilme olgunluğuna erişebilmesi anlamına geldiğine göre artık herkesin dikiz aynasından kendine bakmasının zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. Bakış açınızı bir kenara koyun ve diğer kişilerin bakış açısından olayları görmeye çalışın. Bunu yaptığınızda, diğer insanların büyük olasılıkla kötü, kaba, inatçı veya mantıksız olmadığının farkına varacaksınız.

Birisini eleştirmek istersek en uygun yer aynamızın karşısıdır.
– Bemard Shaw

Peki özeleştiri yapmak yeterli midir aynaya bakmak için? Bunun yanında bir tutam empati iyi gider sanırım. Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Basit gibi gözüken bu tanımın gerisinde pek çok kuramsal öğe bulunmaktadır ve belki de bu yüzden söz konusu tanıma ulaşılması oldukça zaman almıştır. Empatik bir yaklaşım geliştirmek, belki de insan becerilerinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli çabadır. Başkalarını anladığınızda, muhtemelen onlar da sizi anlamak isteyeceklerdir. Sonuçta her çabanız yine kendinize attığınız bir adım olacaktır.

Dünyada görmeyi istediğiniz değişimin kendisi olunuz.
– Mahatma Gandhi

Aynaya bakmak için görmek, görmek için özeleştiri yapmak ve empati kurmak gerekiyor. Tabii bir de anne eli değmiş bir yemek gibi olması için bir tutam sevgiyi kendiniz ve etrafınızdakiler için eklemeyi unutmayın…

Ahu Kınay Zabun

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Yorum

  • Cevapla Duo Diyet 14 Haziran 2019 at 16:28

    Yazının anafikri empati bence ama bu 6 harfli kelimenin ağırlığı ve derinliği çok fazla. Aynı şekilde özeleştiri yapabilmek de… Bu ikisini yerinde ve dozunda yapabilen olgun insandır.

  • Cevapla Pınar Sude Genç 14 Haziran 2019 at 17:19

    En zor eleştiri özeleştiridir diye düşünüyorum. Bunu başaran insanlar da artık gerçekten olgunlaşmış kişilerdir kanımca. Kaleminize sağlık. ♥️

  • Cevap Yaz