Üçüncü Göz

Ruhumun Tuvali | Mandala

4 Mayıs 2020

Yazı: Ruhumun Tuvali | Mandala|Yazan: İlayda Oylum Güleryüz

Renkli boyama kalemlerini alıp masanın başına geçmek için ne bekliyoruz? “Resim yapmak günlük tutmanın bir diğer yoludur” diyen Horace ruhumuzun kuyularından bize sesleniyor. Bu derinlikteki su ile yıkanmak bize nasıl gelir?

Hiç denediniz mi?

Elinize renkli kalemler alıp hiçbir şeye benzemeyen bir şeyler karalamayı?

Yargısız, sorgusuz, sualsiz. Ruhumuzun pas tutmuş yerlerini sallayıp, onları düşürmek gibi bu eylemi gerçekleştirmek. Düşen parçaların yerine yenisini koyacak kadar da yaratıcı olmak, bizi yenileyen bir hareket…

Tam bu noktada Therapy Mandala Boyama Kitabı’na denk geldim.

Aldım elime ruhumun paletini açtım, geçtim masanın başına.

Ruhumun Tuvali | MandalaÜstelik koparılabilir sayfaları ile yanlarına bir de minik şiirler, denemeler ekledim. Ruhumun tuvalini duvara asmak için sabırsızlandığım bir çalışma oldu.

Kitabın üzerinde de “Let Your Soul Bloom” yazıyor; “Ruhunuzun çiçek açmasına izin verin.”

Arka fonda da Sting’in Let Your Soul Be Your Pilot;“Ruhunuzun pilotunuz olmasına izin verin” şarkısı ile de kendime şahane bir ortam yarattım.

Sadece boyama kitabı beni bu ortamı oluşturmaya teşvik edebildi. Daha ne isterim?

Karantina döneminde insan kendi yeteneklerine, ertelediklerine ve yapabileceklerine meylediyor, bazen de yapabilecekleri ile ilgili kendine meydan okuyor. Eskiden ertelenen ne varsa şimdi bahar çiçeklerinin polenleri gibi paçamıza yapışıyor, rengarenk olmuş yanı başımızda duruyor.

Peki sizler neler yapıyorsunuz?

Her güne bir yeni etkinlik ve kaliteli zaman geçirme meselesinden bahsetmiyorum. Buralarda yapabileceklerimizin maksimumunu yaptık, çabaladık zaten. Puzzle, Tabu, Uno, kitap okumalar, yazma terapileri, çiçek dikmek, çiçek koklamak ve nicesi…

Bu dönemde kendi iç dehlizlerinizden ne haber?

Sular donmuş mu, çamurlu mu, bulanık mı, yosun mu tutmuş, berrak mı? İçine girmekten korktuğumuz kuytu köşelerde şifa sularımızın sürahilerde bize sunulduğunu biliyor musunuz?

Bunların ortaya çıkması için ise rutinde yapmadığımız şeyleri yapmak bize bir kapı aralıyor. Peki Boyama Kitabı almak ve boyama yapmaya geçmek için hangi yaşta olmak gerekiyor? Sadece küçükler mi yapmalı dersiniz?

Picasso’nun dediği gibi belki de;

“Resim yapabilmek için gözlerinizi kapatmalı ve şarkı söylemelisiniz.”

Bunu yapamadığınız noktada önünüzde var olan şablona kendi renklerinizi akıtmalısınız. Varsın renkler karmakarışık kenarlarından taşmış ve uyumsuz olsun. Bu renkler sırf size ait olduğu için değerli değil mi?

Haydi kapın boya kalemlerinizi ve boyayın her bir yanını sayfanın, içiniz dışınıza çıksın ki ruhunuzun renklenmesi gereken yerlerini daha iyi görün.

İlayda Oylum Güleryüz

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yorum Bulunamadı

Cevap Yaz