Aşk ve Farkındalık

Hayatıma Dair

31 Ocak 2019

Hayatıma Dair
Bu sayfadaki ilk önceliğim sizinle tanışmak olsun istedim. Tanışmanın her zaman insanlar arasında bir ayna görevi gördüğünü düşünmüşümdür. Bu durum ilk kelimesinden itibaren öğretici bir paylaşıma dönüşüyor.

Çok farklı kültürlerde ve düşüncelerde de olsak, nadir itiraflarla gün yüzüne çıkan “yalnızlık” duygusunun herkeste baki olduğunu biliyorum. Bu noktada aynı olduğumuzu bilmek içimizdeki yalnızlığı azaltabilir, rafa kaldırabilir ve belki de unutabilmek için yeni yollar öğretebilir. Ayrıca amacım sadece kendimi tanıtmak, anlatmak değil. Tanışmaktaki asıl amacım; yüreğinize dokunup kurduğum cümlelerle sizleri de tanımak ve bir saniyeliğine bile olsa içimizde yaşadığınız o gizli durgunlukta sizinle bir buluşma ayarlamak.

Ben Kimim?

Sizlere; okuduğum yer, çalıştığım iş veya hobilerimi anlatmak yerine gerçekten kim olduğumla ilgili bilgi vermek istiyorum.

Bu yüzden ismimden başlayayım. Ailemin, akrabalarımın ve uzak çevremin bana seslenişiyle ismim Ezgi, ancak yakın ve sosyal çevremde yaklaşık iki yıldır “Ezgi” ismini kullanmıyorum.
Sizden de ricam; benden bahsederken veya benimle konuşurken, yakın çevrem gibi bana Ateş demeniz.

Neden böyle bir isim seçtiğimi veya değiştirme ihtiyacı duyduğumu sorarsanız; isimlerin, her zaman insanların hayatlarına etki ettiğini düşünmüşümdür. İçimdeki sanat düşkünlüğününün, ezgi isminden geldiğini düşünsem de karakterim ve ruhumun temelinde tamamiyle “Ateş” isminin hüküm sürdüğünü biliyorum.

İlerleyen zamanlarda nüfusuma da işleteceğim bu ismin benim için değeri çok büyük. Anlamını, varlığını ve söylerkenki hissiyatını seviyorum.

Ateş isminin bendeki etkisini düşününce, aklınıza yakıp yıkan tehlikeli bir karakter gelmesin. Her şeyde olduğu gibi bunun da özüne dikkat ediyorum. Ateş, ne kadar tehlikeli gözükse de siz de bilirsiniz ki insanlık için önemli bir ihtiyaçtır.
Soğuk bir kış günü ısınmak için, lezzetli bir yemek için, yazın bronzlaşmak için, romantik bir an için en büyük ihtiyacımız ateştir. Dünyanın çekirdeği, iklimler ve geceleri aydınlığa çeviren de yine bir ateştir.

Ama bu ismi seçmemin asıl sebebi;

Her insanın yüreğinde gizliden yanan bir ateş vardır; kimilerinde bu aileleridir, kimilerinde aşkı, kimilerinde kendileridir, kimilerinde sağlıkları ve kimilerindeyse bu ateşler birden fazladır.

Aşk için, kıymet bilmek için, farkında olabilmek için yanmak gerekir ve her bir yanış öğreticidir. Bu yüzden içimde yanan ateşleri her seferinde öğrenerek, farkında olarak söndürmeyi kendime hatırlatmak için Ateş ismini seçtim.

Hayatıma Dair

Yaşama, sevgiye, güzelliklere, iyiliğe aşkla bakan bir insanım. Aşka aşık bir insanım. Hayata pembe bir gözlükle baktığımı düşünebilirsiniz ancak öyle biri değilim. Aksine tüm gerçeklere, tüm kötülüklere ve tüm zorluklara rağmen insanlığı sevgi ve aşkın kurtaracağını düşünen birisiyim. Örnek vermem gerekirse; gecenin karanlığına hapsolmuş bir geminin, imkanları tükendiğinde yönünü yıldızlarla bulması gibi bir durum bu. Benim yıldızım da aşk.

Aşkın tüm o inceliklerini yerine getirmek zor olsa da iyileştirici ve öğretici yanı yadsınamaz bir gerçek. Dilerim ki yazdığım şiirlerde, yazılarda ve hikayelerde bu iyileştirici duyguyu paylaşabiliriz.

Aşkla kalın,
Ateş Karadeniz

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

18 Yorum

 • Cevapla Beril Erem 31 Ocak 2019 at 13:26

  Ateş hoşgeldiniz aramıza.
   
  Ne güzel bir tanışma yazısı olmuş bu, kaleminize sağlık.
   
  Tabi bu arada o kendinize sakladığınız şiirlerinizi de merak etmedim dersem yalan olur ☺️

  • Cevapla Ateş Karadeniz 31 Ocak 2019 at 14:19

   Hoş buldum, ilginize teşekkür ederim. Artık kendime saklamayacağım yakında paylaşmak dileğiyle..

 • Cevapla Mine İpek 31 Ocak 2019 at 13:37

  Ne kadar güzel ve yalın bir anlatım… Çıktığın yolda cok mutlu ol ve yolumuz hep kesişsin…

  • Cevapla Ateş Karadeniz 31 Ocak 2019 at 14:55

   Teşekkürler, dilerim kesişsin ve mutluluğumuz çoğalsın..

 • Cevapla Faruk Çelikten 31 Ocak 2019 at 14:03

  Farklı konularda düşündüren yazıları çok sevdim hep . Bugüne kadar, ciddi anlamda arkadaşlarımın ailemin bana hitap etmesini isteyerek ismimi değiştirseydim yeni ismimin ne olmasını istediğimi hiç düşünmediğimi farkettim yazınızı okuyunca. Hangi ismin olacağından çok hangilerinin olamayacağını düşünüp gülümsedim 🙂 Hala da düşünmeye devam edeceğim sanırım 🙂
   
  Çok güzel bir yazı. Yazdıklarınız ve düşündürdükleriniz için teşekkürler

 • Cevapla Ateş Karadeniz 31 Ocak 2019 at 15:03

  Beğenmenize ve paylaşabilmemize çok sevindim. Sözleriniz için ben teşekkür ederim.

 • Cevapla Didem Çelebi Özkan 31 Ocak 2019 at 19:30

  Ateşcim öncelikle aramıza hoş geldin canım. Oldukça içten kaleme alınmış tanışma yazınının satırlarında tüm okurlarımız gibi benim de gözlerim keyifle gezindi. Bir sonrakini merakla bekliyorum.
   
  İnsanın kendini keşif yolculuğu bir ömür sürüyor. Bizler burada bu yolculuğu okurlarımızla paylaşıyor, arada da onlarla dertleşiyoruz. Senin yolculuğunun da birçok kişiye ilham vereceğine şüphem yok.
   
  Sitenin editörü olarak şiirlerini önden okuma şansı yakalamış biri olarak da herkesin merakını büyük bir tatminle karşılayacağının garantisini verebilirim 😉

  • Cevapla Ateş Karadeniz 31 Ocak 2019 at 22:01

   Hoş buldum
    
   Gelişip, öğrenebilmek için bana bir yol açtınız bu yüzden çok teşekkür ederim. Bir sonraki yazı için ben de sabırsızlanıyorum. Dilerim paylaştıkça güzelleşiriz…

 • Cevapla Ilgın Cenkçiler 31 Ocak 2019 at 20:01

  Merhaba Ateş;
   
  Tanışma yazını keyifle okudum. Ateş isminin bende çağrıştırdığı ise üstlendiği işi yapan, enerjik, yerinde duramayan gibi…
   
  Sevgiler 🦋

  • Cevapla Ateş Karadeniz 31 Ocak 2019 at 22:07

   Merhabalar;
    
   Düşüncelerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de sizinle aynı görüşteyim, yerimde durabildiğim pek söylenemez.
    
   Sevgi ve güzellikle kalın..

 • Cevapla Mehtap Köseoğlu 31 Ocak 2019 at 20:13

  Merhaba Ateş;
   
  Okurken yüreğim hem sızladı biraz, hem de umut yeşerdi sanki.
   
  Sanırım hepimizin içinde gerçekten de bir ateş var. Kimini yakar, kimini ısıtır…
  Belki de beraber içimizdeki ateşi istediğimiz gibi yönlendirmeyi öğreniriz.
   
  Yazılarınızı merakla bekliyor olacağım.
   
  Sevgiler

 • Cevapla Ateş Karadeniz 31 Ocak 2019 at 22:12

  Merhaba;
   
  Hislerimizde ortak bir nokta yakaladıysak ne mutlu bana..
   
  Aynı fikirdeyim, kalpte gizlenen ateş ne kadar yakıcı olsa da dilerim yönlendirmelerimizle aydınlatıcı ve ısıtıcı olur.

  İlginiz için teşekkür ederim.

  Sevgiler..

 • Cevapla Yıldız Demircan 1 Şubat 2019 at 00:29

  Kitap okumayı çok seviyorum, yazılarını da keyifle okuyacağım.
   
  Yolun açık, herşey gönlünce olsun.

  • Cevapla Ateş Karadeniz 1 Şubat 2019 at 23:45

   Teşekkür ederim.
    
   Hepimizin yolu güzelliklerle dolsun dilerim.

 • Cevapla Nermin Koç 2 Şubat 2019 at 00:43

  Merhaba Ateş’cim;
   
  Her ne kadar sana bu isimle hitap etmeye alışmak biraz zaman alıcak olsa da her yaptığın işin en iyisini yapmayı sevdiğin gibi bunu da hakkıyla yapacağına eminim. Tanışma yazını bile aşkla yazmışsın bence. Seni izlemeye ve başarılarınla gurur duymaya devam edeceğiz.
   
  Sevgiler canparemiz.

  • Cevapla Ateş Karadeniz 4 Şubat 2019 at 22:11

   Bana sevgiyi öğretirkenki sabrınız, anlayışınız ve isteğiniz için ömrümün sonuna kadar size hep minnettar kalacağım. Üzerimde olan gölgenizin bile bana nasıl güç verdiğini tarif edemem.
    
   İkinci ailem, her şeyimsiniz.
    
   İyi ki varsınız.

 • Cevapla Nural 11 Şubat 2019 at 17:04

  Sevgili Ateş; yazıların, başarıların hep daim olsun.

  • Cevapla Ateş Karadeniz 14 Şubat 2019 at 20:49

   Teşekkürler, öyle olur dilerim.

  Cevap Yaz

  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan