Başucumda Kitap

İncir Kuşları

21 Aralık 2017
İncir Kuşları | Sinan Akyüz


İncir Kuşları | Sinan Akyüz

İncir Kuşları | Özet

Suada Yugoslavya’da yaşayan üç çocuklu bir ailenin en küçük kızıdır. Saraybosna’da konservatuarın piyano bölümünü kazanınca aynı şehirde hemşirelik yapan teyzesiyle beraber yaşamaya başlar. Bölümünün en zor hocalarından biri olan Profesör Duşanka’nın oğlu olduğunu daha sonra öğreneceği Tarık’la birbirlerine ilk görüşte aşık olurlar. Yine aynı okulda olan Sırp asıllı genç Vukadin de Suada’ya deliler gibi aşıktır.

İki genç adam da Suada’ya ilan-ı aşk eder ve tercih yapmasını isterler. Suada ilk günden beri deliler gibi aşık olduğu Tarık’ı seçince Vukadin okulu bırakarak ortadan kaybolur. Suada ve Tarık kendi aralarında nişanlanarak normal hayatlarına geri dönerler, en azından Suada öyle olduğunu düşünüyordur. 1992 Nisan ayında Ramazan bayramını geçirmek üzere ailesinin yanına giden Suada savaşın patlak vermesiyle bir daha Saraybosna’ya geri dönemez.

​Tarık ise orduya katılma kararı almıştır. Sırpların Suada’nın köyünü basmaları uzun sürmez. Annesi ve eniştesi öldürülür. Suada ise kız kardeşleri ve babasıyla beraber esir alınır. Kız kardeşleri bir eve getiren sırp askerler onları komutanlarının karşısına çıkardığında Suadayı kötü bir sürpriz beklemektedir. Çünkü komutan Vukadin’dir. Geçmiş zamanın intikamını almayı kafasına koymuş olan Vukadin Suada’ya tecavüz eder. Üç kız kardeş defalarca sırp askerler tarafından tecevüze uğrar. Suada’nın ablası Ayşa olanlara daha fazla dayanamayarak bir sırp askeri bıçaklayarak öldürür ve bunun sonucunda da öldürülür.

Vukadin Suada’yı diğer kız kardeşinden de ayırarak başka bir yere götürür. Vukadin savaşta öldükten sonra Suada esir kampından kaçmayı başarır ama hamile olarak. Kaçmayı başarmıştır ancak bu çok uzun sürmez, tekrar Çetnikler tarafından yakalanarak esir kampına geri gönderilir. Esir kamplarında akıl almaz işkencelere ve tecavüzlere maruz kalan Müslümanlar yavaş yavaş takasla değiştirilmeye başlanır. Uzun süre listede adı olmayan Suada sıra kendisine geldiğinde ruhu ve bedeninde tamir edilemeyecek yaralarla oradan ayrılır. Ölen teyzesinin hemşire arkadaşı, Suada’ya hayata tekrar bağlanabilmesi için hastanede destek vermeye başlar.

Suada’nın çok güzel piyano çaldığını öğrenen hemşireler bir yardım gecesinde çalması için onu ikna ederler. O gece onu dinleyenler arasında piyano hocası Prof. Duşanka’da vardır ve ondan Tarık’ın sağ olduğunu öğrenir ama bu kadar olandan sonra tekrar onunla karşılaşmaya cesaret edemez. Birkaç gün sonra karşısında Tarık’ı gördüğünde hislerini adlandıramayacaktır, savaşta kol ve bacağını kaybeden Tarık’ta Suada’ya nasıl davranacağını bilememektedir. Ancak birbirlerinin yaralarını sarmak için yine birbirlerine tutunurlar.

İncir Kuşları | Kitap Yorumu

Sinan Akyüz’ün Bosna gezisi sırasında, yaşanan katliamın tanığı olan bir kadından dinlediği, savaşın mağdurlarından Suada buradan romanlaşarak bizlere ulaşıyor. 1992 yılında patlak veren savaşın acımasızlığını bir kez daha hissediyoruz en derinlerde. Aşkın savaş zamanında bile yaşamaktan vazgeçmediğine umutla şahitlik ederken intikam hissini de hiç bir savaşın bitiremediğini görmek inancımızı zedeliyor maalesef.

Kitap isimlerinin birer hikayesi vardır; İncir kuşlarının isim hikayesini de kitabı okuduğunuzda öğreneceksiniz ve bahse girerim ömrünüzün sonuna kadar unutamayacaksınız. Listenize alın derim.

Yazar Hakkında:

1972 Iğdır doğumlu olan Sinan AKYÜZ İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun olarak mesleğine başlar. Uzun süre gazetecilik mesleğiyle uğraşan Sinan AKYÜZ 2003 yılında yayınladığı deneme türündeki ilk kitabıyla ise yazarlık kariyerine başlamıştır. Benim severek takip ettiğim yazarlardan biri olmasının en büyük nedeni gerçek hayat hikayelerini konu alarak bizlere bu hayatlara farklı pencerelerden bakmamız gerektiğini gösterebilmesidir.

Kitapları:

– Etekli İktidar -2003 ( Deneme)
– Bana Sırtını Dönme -2005 (Öykü)
– İki Kişilik Yalnızlık
– Yatağımdaki Yabancı
– Sevmek Zorunda Değilsin Beni
– Aşk Meclisi
– Piruze: Şamda Bir Türk Gelini
– İncir Kuşları
– Şahika ve Feraye
– Piruze ve Oğulları
– Aşk Başka Evde
– Bir Evlilik Komedisi
– Yağmurun Gelini

Kübra Mısırlı Keskin

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Yorum

 • Cevapla Nihan Deveci 21 Aralık 2017 at 09:23

  İncir Kuşları kitabını okudum. Balkan coğrafyasına ve konuya hakim biri olarak dahi bilinenleri okumak çok acı. Bazı gerçekler acı verir fakat okunmalı, bilinmeli. Kaleminize sağlık.

  • Cevapla Kübra Keskin 21 Aralık 2017 at 13:23

   Gerçek hikayeleri okumak her zaman iç yakıcı maalesef ama dediğiniz gibi kesinlikle bilinmeli Nihan Hanım. Yorumunuz için teşekkürler.

  Cevap Yaz

  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan