Akıl Tutulması

Bipolar Sevgiliye Mektup | 1

22 Mayıs 2020

Yazı: Bipolar Sevgiliye Mektup | 1 | Yazan: İlhan Vardar

Bu güne kadar bipolar yaşamların zorluğu konusunda yazmaya çalıştım. İlk kez bu duygu iniş çıkışlarının aşka yansımalarını, çeşitli vakalardan kurgulayarak sevgiliye mektup şeklinde, denemek istiyorum.

“Sevgili;
Sana, kendimi anlatmak istiyorum… Sitem değil asla yazacaklarım…

Benden sana yansımalar da diyebilirsin ya da yazdığın gibi “Seni sana anlatmak isterdim eğer seni tanısa idim” yerine beni bana anlatmayı, beni sana anlatarak yapmak istiyorum açıkçası…

Sevgili, aslında sen de her şeyin farkındasın ama nedense bunları sözle belirtmeyip sadece kelime aralarında belirtmen benim anlamamı beklemen, bunun yanında birlikteliklerimizdeki sıcaklığın, yakınlığın ve özverin çelişkiden çok belirsizlik olması açısından beni bunları yazmaya itti açıkçası.

Çünkü belirsizlikler, özellikle zamana bırakılan belirsizlikler gerçekten aşırı duygusal olan ruhlar için bazen çekilmez oluyor. O yüzden beni sana anlatmak istiyorum…

Evet Sevgili, sana yaptığım sitemlerde gerçeklik payı olsa da bu konuda sana hak vermiyor da değilim açıkçası. Ama bunları da açık açık konuşmaktan kaçınmak, işte adamı ben gibi yapıyor ve de duyguların değişken bile olsa, bu değişkenliği etkileyen nedenler de mutlaka değişkendir; dolayısı ile bu konunun da konuşularak aşılacağına inanıyorum.

Sevgili, belki senin açından çok yanlış bir zamanda ama benim açımdan doğru bir zamanda karşılaştık.

Sevdiklerimin mutluluğu hep birinci planda idi. Ve mutluluk için bu aracı kullandım ama yeri geldi yine mutlu olmak adına bir çırpıda her şeyi kaybetmesini bildim. Tabi yaşam bu silinmelerin acısını fena çıkarıyor aslında… Geçmiş yaraların kabuk tutarak kapanması için çaba harcadım.

Hayattan pek de fazla bir beklentim olmadı… Hani geçen mektupta sana yazdım ya kendini bir fanusa kapatmışsın ondan çıkmak istemiyorsun, diye; işte aynı şekilde ben de etrafıma duvarlar örerek kendimi soyutladım hayattan. Hayat bir yerde anlamsızdı benim için. Zaten aşk çok uzaktı çünkü sonu hep hüsrandı, yeni yeni hüsranlar yaşamak istemiyordum.

Hoş; küçük yerlerin küçük düşünceleri farklıdır. Beni toparlayacak, yani evimi çekip çevirecek, hayattan beklentisi olmayan köleler(!) bulmak da olanaklı buralarda. Ama tabi sadece o kadar… Önemli olan sadece bu değil birlikteliklerde. Benim için önemli olan ruhuna hitap edebilmesi, birlikte bir evi değil bir yaşamı paylaşmak her yönü ile. Kısacası gün geldi duvarımın etrafına yeni bir kat çektim…

Ara sıra duvarın dışına çıkarak yine hobilere devam etmek ama yine o ördüğüm duvara sığınmaktı son nokta… Yaşam devam ediyor ve yaşamın verdiği sorumluluklar da devam ediyordu. Ve o kendi ördüğüm duvar artık üzerime gelerek beni sıkıştırmaya başlamıştı. O beni ezmeden ben yıkmalı idim onu, yaşam her türlü pisliğine rağmen devam ediyordu. Ama yine de yaşamak, tüm sevgileri yüreğine sığdıran, ben bu olamazdım.

İşte o yıllandıkça güzelleşen iki şeyden biri olan eski dostlukların önemi de burada ortaya çıkıyordu. Diğeri biliyorsun şarap…

Ve Sevgili, ben o ördüğüm duvarları yıkmaya çalışırken ve yeniden hayata tutunmaya başlamışken sen karşıma çıktın.

Unutmak istediğim duyguların coşkusu ile birden bire, aniden çıktın karşıma ve bana yaşamın belki de en güzel duygusu olan aşkı hatırlattın. Evet, hayatın eksik yönü olan duygusal coşkuyu da yakalamışken, elime balyozu alarak etrafıma ördüğüm ve yavaş yavaş yıkmaya çalıştığım duvarı paramparça ettim senle karşılaştıktan kısa bir süre sonra. Çünkü senle bir yaşamı paylaşabileceğimi bana hissettirdin. Sen de coşkulu idin, belki sen de geçmiş acıları unutabileceğini düşündün, tabi sonra da yaşamın gerçeklerini…

İşte bu andan itibaren, sana sitemlerde bulunduğum o duygularının çelişkileri aslında çelişki değil gerçeklerle yüzleşmekti. Bir yanda belki de gerçekten aşkı bulduğuna inanmak; ama bunun yanında yaşam… O kafa karışıklıkları yaşamın ta kendisi…

Evet Sevgili, ne kadar coşkulu bir aşk yaşamak istesem de yine de senin bu tür konularda, yani yeni bir yaşama adım atmak için verdiğin süre beni daha da heyecanlandırdı ve sana karşı olan duygularımı frenlememi engelledi.

İşte Sevgili, senin bazı tavırlarından hissettiğim kadarı ile küçük şeylerden mutluluk duyabilecek bir kişiliğin de var ve bu da bana daha büyük bir hayata tutunma hırsı veriyor…

Dolayısı ile sitemlerim de zaten burada geliyor sana…

Çünkü senin de hayattan beklentilerin var…

Tabi ki bu şartlarda kafa karışıklığı çok doğal.

Aslında baştan beri bunun farkındayım ama senin biraz konuşmaktan kaçınman bunun yanında bazen duygularına kendini kaptırarak onları hissettirmen bir yerde beni de çelişkilere itiyor.

Sevgili, ne olursa olsun seni kaybetmek pahasına da olsa, bugüne kadar hayata olduğu gibi sana da dürüst davrandım ve davranmaya devam edeceğim… Ve bu aşamada benim için önemli olan şu; belirsizliklerin aşılması…

İşte sevgi, aşk bu aşamada daha da etken olacaktır.

Evet Sevgili, uzatmadan hayattan beklentilerini tam olarak bilemediğim için sadece yansıttıkların kadarı ile bunları yazıyorum. O değişken duygularının, aşkı ömür boyu sürdürmek istermiş hissini verdiğin için yazıyorum…

Bugün ve gelecek konusundaki tüm düşüncelerini açık açık söylemen belirsizlikleri yok edeceği gibi benim seni kelime aralarında sana anlatmama da gerek kalmayacaktır. İnanıyorum ki kafandaki belirsizlikleri aşabildiğimiz oranda çok daha mutlu bir gelecek bizim olacaktır.

Kapalı bir kutu olmandan dolayı devamlı sitem ediyor olsam da “keşke”lerin olmayacağı, pişmanlık duymayacağımız, ömür boyu mutlu olabileceğimiz bir yaşamın varlığına inandığım için yazıyorum sana.

Sana karşı sadece hissettiklerim ya da senin bana hissettirdiklerin bunlar, belki de özellikle ölüm karşısındaki handikapların bu tarz davranmana neden oluyor. Çünkü buraya geldiğin süreçte şu lanet rahatsızlık konusundaki endişelerini belirtmen ve gideceğin sabah uyandığımızda hiçbir şey yokken “Şu an senle burada ölmek isterdim” şeklindeki düşüncen, çocuk sahibi olmayı aşırı istemen, “özellikle senden” demen, bugün telefonda yine “beni öldüreceksin” serzenişime “hayır, ben senden önce öleceğim” yanıtın, hepsi birleştiğinde benle birlikte olmayı istediğin halde “Canımsın sen. Nasıl bu yola çıksak ya da hadi çıktık; ne kadar başarılı oluruz? Ben en çok seni incitmekten ve kaybetmekten korkuyorum. Bendeki bu kalp çok yorgun, üzüntüye yenik düşer. Ne dersin sevsek mi adam gibi …?” demenle bir bağlantısı olabilir mi?

Yani beni üzmemek adına kendi duygularını feda ediyor gibisin. Şunu unutma ki aşk insana yaşama sevinci verdiği gibi, aşkta acıma duygusuna yer yoktur. Dolayısı ile bu endişelerinin de benle veya bir başkası ile gerçekten “gerçek” bir aşk yaşadığında geçeceğini düşünüyorum.

Özellikle her zaman söylediğim gibi senle bir gelecek kuramasam bile bu çok kısa sürede verdiğin heyecan bana çok şey kattı, yaşama sevincimi geri getirdi. Bunun yanı sıra sen de gerçekten bu düşünceleri aşarak o aşkı istediğin gibi yaşadığın sürece endişelerinden arınacağına inanıyorum.

Tabi ki o kapadığın kapıları aralamadığın sürece bu karamsar düşünceleri dışarı atman mümkün olmayacaktır.

İşte “güven” duygusu burada önemli benim için. Bu güven seksüel anlamda ya da aldatma anlamında bir güven değil; karşılıklı kapıları sonuna kadar açmaktan bahsediyorum. Ve çok açık söylüyorum; senin duygularının netleşmemesi davranışlarına yansıdığı gibi bana da acı veriyor. Aşk acıdır, kabul; lakin kötü olan bu coşku ve karamsarlık hezeyanları içinde gitgeller… Asıl yıpratıcı olan duygular bunlar.

Son olarak Sevgili, mutluluğu birlikte yakalamak adına acı da olsa kafandaki belirsizlikleri ve karışıklıkları anlatman beni bu şekilde davranmandan daha çok mutlu edecektir.

Sevdim, Seviyorum ve geleceğimi paylaşabileceğim aşkı bulduğuma inandığım aşkım lütfen güven, anlat ya da yaz…

Sevgi ve hasretle kucaklıyorum seni.”

İlhan Vardar

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

No Comments

Cevap Yaz

Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
Girne Antik Liman
Girne Antik Liman
Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan