Kurgu Dışı

Olağanüstü Yaşamlar için Olağandışı Kurallar

23 Ağustos 2022

Kitap: Olağanüstü Yaşamlar için Olağandışı Kurallar | Mutluluğu, Farkındalığı ve Etkinliği Geliştirmek İçin On Kural | Yazar: Vishen Lakhiani | Yorumlayan: Hülya Erarslan


Olağanüstü Yaşamlar için Olağandışı Kurallar | Mutluluğu, Farkındalığı ve Etkinliği Geliştirmek İçin On Kural | Vishen Lakhiani

Adına ve iddiasına kanıp aldığım bir kitap. Mutluluk diyor, zenginlik diyor, beni zayıf noktamdan yakaladı. Bir zararı olmaz diyerek okumaya başladım. Yararı da çok olmadı. Ama sorun kitapta değil, bende. Bir hevesle bu tarz kitapları okumaya başlıyorum, sonra daha yarısına gelmeden hevesim kaçıyor. Başta umutla ve ilgiyle okumaya başladığım kitaba bir zaman sonra eleştirel yaklaşmaya başlıyorum. Çünkü bir noktadan sonra abartı gibi geliyor yazılanlar. Gerçekleştirilebilir ve sürdürülebilir bulmuyorum.

Bir de bu kitap özelinde şunu söyleyebilirim; çok Amerikan. Amerika’da “konuşmacılık” denilen bir meslek var sanırım. İnsanlar konuşmacılardan çok etkileniyor ve kendileri de konuşmacı olmak istiyor. Kitapta en büyük hayali konuşmacı olmak olan insanlardan bahsediliyor. Dünyaca ünlü konuşmacı olmak, insanları etkileyen bir konuşmacı olmak… Hayalleri bu. Ne meraklılarmış konuşmaya!

Yazar bir festival düzenlemiş. Şu konuşmacıyı, bu konuşmacıyı, en iyi konuşmacıları çağırdım, dünyaca ünlü konuşmacılar davet ettim, diye mutlu oluyor. Bu konuşmacıların psikolog, psikiyatrist, doktor gibi bir unvanı ya da eğitimi yok. Nesi var? Hitabeti. Hiç merakım yok böyle konuşmalara. Ne ben bilgece konuşup insanları etkileme arzusundayım ne de böyle motivasyon konuşmalarını dinlemekten keyif alıyorum. Sizi böyle şeyler etkiliyorsa kitap da işinize yarar muhakkak. Çünkü yazar kitabı işe yarar kılmak için her şeyi yapmış. Soru-cevap pratikleri, bazı sayfalardaki karekodlar vasıtasıyla konuyla ilgili videolara ulaşma, başarılı ve ünlü insanların sözlerine yer verme… Yazar daha ne yapsın?

Yazar kişisel gelişim ile ilgili bir merkez bile açmış. “Mindvalley” Bu noktada artık yazılanlar bana salt kişisel gelişim değil, pazarlama gibi geliyor ve tadım kaçıyor. Yazarın iyi niyetinden şüphe duyar hâle geliyorum. Mutluluk, zenginlik, başarı vb. konulardaki hassasiyetim sömürülmeye mi çalışıyor, endişesi geliyor. Ondan sonra da kendimi kaptırmadan okuyorum ki bu da okuma keyfimi azaltıyor. Ben de aklıma yatan kısmı alıyorum, aklıma yatmayan kısma gülüp geçiyorum.

Olağanüstü Yaşamlar için Olağandışı Kurallar | 10 Kural

Kitabın başlıkta yer verdiği mutluluğu, farkındalığı ve etkinliği geliştirmek için öne sürdüğü on kural şunlar:

 1. İnsan yapımı dogmalardan kurtulun.
 2. Saçma kuralları sorgulayın.
 3. Bilinç Mühendisliği uygulayın.
 4. Gerçeklik modellerinizi yeniden oluşturun.
 5. Yaşam sistemlerinizi güncelleyin.
 6. Gerçekliği değiştirin.
 7. Mutluluk disiplinini uygulayın.
 8. Geleceğiniz için bir vizyon oluşturun.
 9. Gamsız olun.
 10. Maceranızı yaşayın.

Gelelim ayrıntılara:

1.) İnsan yapımı dogmalardan kurtulun.

Bazen en iyisi diye düşündüğümüz şey, bizim için en iyi değil, toplumun dayattığı ve bizim de öyle kabul ettiğimiz en iyidir. Yazar bu bölümde bunu sorguluyor. Yazarın kendisi de zamanında dönemin popüler ve kazandıran işi diye bilgisayar mühendisi olmuş, 1998’de Microsoft’ta işe başlamış. Ama bu iş onu mutlu etmemiş ve ayrılmış:

“Bilgisayar mühendisi olmamda bir şeylerin yanlış olduğuna inanıyordum. Fakat sırf içinde yaşadığımız dünyanın kuralı bu olduğu için sevmediğiniz bir işte çalışma fikrinde yanlışlık olduğuna inandım, hâlâ da inanıyorum.”

Bizim için doğrusu olmayan ama doğrusu diye lanse edilen bu kuralları “Zorba Kurallar” diye adlandırıyor yazar. Örneğin:

Bu işe girmeliyim.
Bu tarz biriyle evlenmeliyim.
Bu üniversiteye gitmeliyim.
Bu alanda uzmanlaşmalıyım.
Bu şehirde yaşamalıyım.
Böyle görünmeliyim.
Böyle hissetmeliyim.

Bu kuralları kim koydu, diye soruyor. Bu kuralları siz koymadıysanız uymak zorunda da değilsiniz, demek istiyor.

2.) Saçma kuralları sorgulayın.

Kararlarımızı ne kadar kendi ilgi ve düşüncelerimize ne kadar toplumun görüşlerine dayanarak veriyoruz? Yazara göre çoğunlukla toplumun görüşlerine uyuyoruz ve çoğunlukla bunu fark etmiyoruz bile.

“Davranışlar, duygular, inançlar ve dinler mantıksal seçimlerimiz değil, miras olarak alıp bulaşma yoluyla iletiyoruz.”

Burada kişinin kendisine şunları sormasını öneriyor:

Bu kurallar, inançlar seni geri bırakıyor mu?
Bunları çocuğuna aktarmak istiyor musun?
Bunlar mutluluğuna katkı sağlıyor mu?

3.) Bilinç Mühendisliği uygulayın.

Yazarımız Vishen Lakhiani, maddi durumu kötüyken bir şekilde meditasyon öğrenmeye başlamış. Ardından işleri açılmış. Sezgilerine kulak vermiş ve kendini kolaylıkla iş anlaşmaları yaparken hayâl etmiş. Böylece zihnin gücünü keşfetmiş ve bunu deşifre etme isteği gelişmiş. Örneğin nasıl beslendiğiniz beslenmeyle ilgili inançlarınıza dayanır, parayı nasıl değerlendirdiğiniz çok paraya sahip olmanın suçluluk ya da gurur vermesiyle ilgili inançlarınıza dayanır. Tüm bunlar üzerine titizlikle düşünülmesini öğütlüyor.

4.) Gerçeklik modellerinizi yeniden oluşturun.

Çocukluktan gelen sınırlayıcı modeller olabilir, örneğin “yeterli değilim” inancı gibi. Yazarın da gençken görünüşü ile ilgili sorunu varmış. Bir kız onu beğendiğini söyleyince zannettiği kadar çirkin olmadığını düşünmeye başlamış. Böylece zihnindeki çirkinim algısını değiştirmiş.

Yazar ayrıca para tutma konusunda iyi değilmiş. Hipnoterapiste gitmiş bir gün. Orada çocukluğundaki fakir öğretmeni hatırlamış. Çok iyi bir öğretmenmiş ve çocuk aklıyla şöyle bir inanç geliştirmiş; iyi olmak için fakir olmak gerek.

Bu inançlarından kurtulunca hayatında değişiklikler olmuş.

Bu sınırlayıcı inançlardan kurtulmak için bu inancı ilk benimsediğin ana gitmeyi öneriyor yazar. İlk ne zaman böyle düşündün?

Sonra da minnettarlık ve kendimle ilgili neyi seviyorum egzersizi yapılmasını öneriyor. Çocukken sevgi ve takdir görmediyseniz geçmişi düzeltmek mümkün olmadığında göre şimdi kendiniz kendinize sevgi ve takdir vereceksiniz.

Beynin, gerçek ile hayâli tecrübeyi ayırt edemediğini anlatan yazar Vishen Lakhiani, hayâl edildiğinde beynin hayâlini gerçek sanacağını belirtiyor ve “Hayatını olmasını istediğin şekilde hayâl et” diyor. Yazar, kendi sivilce sorununda böyle kurtulmuş, cildinin güzel olduğunu hayâl ederek.

5.) Yaşam sistemlerinizi güncelleyin.

Disiplinle gerçekleştirilen küçük hedeflerin iyi geleceğini anlatıyor yazar. Örneğin her ay şu kadar kitap okuyacağım, kullandıktan sonra havlumu her zaman kuruması için asacağım, kariyerim için her yıl en az bir seminere katılacağım… gibi. Bunlara sorunsuzca uyduktan sonra yavaş yavaş artırmayı öneriyor. Bunun gibi kolayca ulaşılabilecek yeni hedefler ile başarı hissi kazanmaktan bahsediyor.

6.) Gerçekliği değiştirin.

Mutluluğu hedeflere bağlama, diyor yazar. Şu olursa mutlu olurum, bu olursa eğlenirim… Değil. Şu an mutlu ol. Böylece hayattaki her şey hedefine doğru döner, zahmetsizce gerçekleşir, diyor.

7.) Mutluluk disiplinini uygulayın.

Mutluluk başarıyı artırır. Çünkü kişiyi daha enerjik kılar ve performansı artırır. Gün içinde minnettar olduğun beş şey yazma pratiği öneriyor yazar ve bunu yapanların mutluluk seviyesinin arttığını söylüyor.

Bir başka öneri olarak sunduğu; affetme egzersizi. Affetmenin kişiyi rahatlattığını anlatıyor. Öfke duyduğunuz birini “sevecek kadar affetmek” bana zor geliyor. Neticesi iyidir muhakkak ama zor bir süreç olduğu kesin. Çok da içime sinmiyor bu benim.

Can sıkıcı bir olay yaşadığınızda “Bundan ne öğrendim?” diye sormanızı tavsiye ediyor.

Son olarak; verme pratiği uygulanmasını söylüyor. Başkalarına para vermek, gülümsemek, hoşluk yapmak… gibi.

8.) Geleceğiniz için bir vizyon oluşturun.

Nihai hedefler belirlemenin önemini anlatıyor yazar Vishen Lakhiani. Ancak nihai hedeflerle araç hedeflerin karıştırılmamasına dikkat çekiyor. Örneğin; iyi bir işiniz olmasını istiyorsunuz. Bunun için de iyi bir üniversite mezunu olmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Üniversite burada araç hedef. Ana hedef, iyi iş. Bu iyi iş için üniversite mezunu olmak şart bile olmayabilir.
Nihai hedefle araç hedefi ayırt etmek için duygulara bakılmasını öneriyor. Çünkü nihai hedef genelde duygulandırır, ona ulaşmak için sarf ettiğiniz çaba zor gelmez.

Hedef belirlemek için şu soruların sorulmasını öneriyor:

 • “Para ve zaman sorun olmasa ve kimseden izin almak zorunda kalmasam ruhum ne tür deneyimler için can atardı?”
 • “Yukarıdaki deneyimleri yaşamak için nasıl gelişmek zorundayım? Ne tür bir kadın ya da erkek olmam gerekir?”
 • “Eğer yukarıdaki deneyimleri yaşasam ve olağanüstü bir şekilde gelişsem o zaman karşılığında dünyaya ne verebilirim?”

9.) Gamsız olun.

Gamsız olmayı önemsiyor yazar. Huzur içinde ve kendinizle barışık olun, diyor. Çünkü olağanüstü akıllar başkalarının söylediklerine ya da onay aramaya ihtiyaç duymazlar. Kendileriyle ve çevresindekilerle barış içindedirler.

Bu konuda önerdiği egzersiz:

Düzenli olarak aynada kendine bak ve seni seviyorum de. Ayrıca kendine kendimle ilgili neyi seviyorum, diye sor.

10.) Maceranızı yaşayın.

Kariyer diye tutturmanın iyi bir fikir olmadığını anlatıyor yazar.

“En olağanüstü insanların kariyerleri yoktur. Sahip oldukları şey tutkudur.”

Yapılan iş için tutku duyulmasını önemsiyor. Bu şekilde motive olunur ve zaten ortaya güzel işler çıkar kanaatinde.

Tutkuyu bulmak için şu soruların sorulmasını öneriyor:

 1. Dünyada cenneti yaşadığınız bir anı hatırlayın. Neler oluyordu?
 2. Sihirli bir değneğiniz olduğunu ve bu değnekle dünyada cenneti yaratabildiğinizi düşünün. Size göre dünyadaki cennet nedir?
 3. Dünyadaki cenneti gerçekleştirmek için önünüzdeki yirmi dört saat içinde hangi basit, kolay, somut adımları atacaksınız?

Burada tadımı kaçıran bir hususa değiniyor yazar. Girişimci olmanın şart olmadığını anlatıyor. Herkes girişimci olacak diye bir şey yok, maaşlı çalışmak ve bir şirketin parçası olmak da iyidir, diyor. İyidir belki ama yazarın bunu söylemesi bana samimi gelmedi çünkü kendisi girişimci bir işveren. Dostları da çoğunlukla kendisi gibi insanlar. Dolayısıyla yanında çalışanları yanında tutmaya devam etmek için böyle söylediğini düşünüyorum ve inandırıcı bulmuyorum.

Olağanüstü Yaşamlar için Olağandışı Kurallar: Mutluluğu, Farkındalığı ve Etkinliği Geliştirmek

Başta da dediğim gibi bu tarz kitaplardan aklımıza yatanı alıyor, aklımıza yatmayana gülüp geçiyoruz.

Okudum ve kitabın iddia ettiği gibi mutluluğum, farkındalığım ve etkinliğim gelişirse size haber veririm.
 
 
Saygılar,
Hülya Erarslan
 
 

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

2 YORUMLAR

 • Yanıtla Şen Sevgi Erişen 23 Ağustos 2022 at 08:30

  Bana da tam yargısız olmak iyi geliyor, tanım, klişe, belirlenmiş kuralların dışına çıkmak yani. Dualitenin sınırlarını aşabilmek!
   
  Yazardan seçtiğiniz aşağıdaki cümleler ve belki de kitabın tamamı böyle gibi. Sadece bazı klişeler bana uyuyor bazıları ise size uyuyor gibi.
   
  “Yukarıdaki deneyimleri yaşamak için nasıl gelişmek zorundayım? Ne tür bir kadın ya da erkek olmam gerekir?”
   
  “Eğer yukarıdaki deneyimleri yaşasam ve olağanüstü bir şekilde gelişsem o zaman karşılığında dünyaya ne verebilirim?”

  • Yanıtla Hülya Erarslan 12 Eylül 2022 at 12:35

   Teşekkürler yorum için.
    
   Çok yeni bir şey söylemiyor aslında kitap, zaten daha önce muhtemelen duymuş ya da aklınıza gelmiş şeyleri toparlıyor. O yüzden klişesi bol ve dediğiniz gibi kimisi iyi geliyor, kimisi değil.

  Cevap Yaz

  Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan