Biraz Kitap

Aşka ve Kadınlara Dair

16 Nisan 2019

Aşka ve Kadınlara Dair | Arthur Schopenhauer


Aşka ve Kadınlara Dair | Arthur Schopenhauer

Çok sinir bozucu. Bir kadın olarak “Aşka ve Kadınlara Dair”i soğukkanlılıkla okuyabilmek mümkün mü? Bir erkek olarak da mümkün olmayabilir, sonuçta ananız bacınız kadın.

Bu Kadınlar Size Ne Etti Kardeşim?

‣ Schopenhauer kadınlar hakkında vermiş veriştirmiş.

Kendisi çok eşliliği savunuyor. Tabii yalnızca erkekler için. Zinayı da yine erkek için doğal buluyor. Kadının her zaman bir vasiye ya da gözetmene ihtiyaç duyduğunu, mahkemede kadının tanıklığı yerine erkeğin tanıklığının daha muteber olduğunu söylüyor.

‣ Ayrıca diyor ki:

“Kadınlar bütün hayatları boyunca koca çocukturlar.”

“Kadınlar, bütün hayatları boyunca çocuk kalırlar, çünkü her zaman içinde bulundukları ana sıkı sıkıya bağlı kalarak sadece kendilerine en yakın olanı, olmak üzere olanı görürler, gerçek yerine bir şeyin görünüşüne teslim olurlar ve en önemli işlere karşı önemsiz şeyleri tercih ederler.”

“Kadınlar zihni bakımdan dar görüşlüdürler.”

“Kadınlar adalet, dürüstlük ve vicdanla ilgili meselelerde erkeklerden daha aşağıdır.”

“Kadın mizacındaki temel kusurun adalet duygusundan yoksunluk olduğu görülecektir. Bu esas itibariyle muhakeme kabiliyetindeki ve düşünme melekesindeki zayıflıktan kaynaklanır, fakat aynı zamanda kısmen tabiatın onlara daha zayıf cins olarak tahsis ettiği konuma kadar götürülebilir. Onlar, bu konumları gereği kuvvete değil fakat kurnazlığa bağımlıdırlar. Bu yüzdendir ki içgüdüsel olarak desise ve kurnazlığa yatkındırlar ve yalan söylemeye karşı iflah olmaz bir temayüle sahiptirler.”

“Mükemmelen dürüst ve güvenilir, ikiyüzlülüğe yahut riyakarlığa yüz vermeyecek bir kadın belki de tasavvur edilemez.”

“İki kadının tanışırken birbirlerine, iki erkeğin benzer bir durumda göstereceğinden daha büyük bir ihtiyat ve riyakarlıkla davranmaları bilinen bir husustur.”

“Onlara güzel demek yerine estetikten yoksun cins demek daha doğru olurdu. Ne müzik ne şiir ne de güzel sanatlar için gerçek anlamda bir duygu ve duyarlığa sahiptirler.”

“Kadınların mizacında, doğalarının en derinlerinde her şeyi erkeği elde etme aracı olarak görme temayülü kökleşmiştir ve başka herhangi bir şeye alakası her zaman asılsız, taklidi bir alakadır, esasen amaçlarına eriştirecek yosmalık, yapmacık ve kandırmacadan müteşekkil dolambaçlı bir yoldan başka bir şey değildir.”

“Kanunlar kadınlara erkeklerle eşit haklar bahşettiğinde onlara aynı zamanda erkeklere özgü bir akıl gücü de kazandırmış olmalıydı.”

“Bütün kadınlar savurganlığa meyyaldir, dolayısıyla mevcut her servet onların ahmaklığından korunmalıdır.”

Kusura bakma ama sie oradan.

❗️Buna benzer fikirlere sahip başka bir örnek olarak geçen hafta bahsettiğim yazıya da bakabilirisiniz: Spinoza Problemi | Irvin D. Yalom

Şunu sormak istiyorum:
Bu kadınlar size ne etti kardeşim?

Saygılarımla,
Hülya Erarslan

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

2 YORUMLAR

 • Yanıtla Didem Çelebi Özkan 16 Nisan 2019 at 07:56

  Yemin ederim bir gün ben de sırf erkeklere sallamak üzere bir kitap yazacağım. Tumturaklı sözlerle süsleyip gerçeklik gibi sunmaktan da çekinmeyeceğim.

 • Yanıtla Hülya Erarslan 16 Nisan 2019 at 14:09

  Ahah bence eğlenceli olur, güleriz 🙂

 • Cevap Yaz

  Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan