Ay Işığı Yolcusu

İblis – Susmak

7 Nisan 2020

Yazı: İblis - Susmak

Kaosu doğuran ulu ana-ata var olsun, şanı yücedir. Kaosun doğurduğu ululuğun söylenmeyen adına alkışlar olsun, adı yücedir.

İblis

“Haksızlık karşısında susan dilsin şeytandır” der İslam Peygamberi. Kastedilen bencil insanlarda gizli “iblis” niteliğidir, şeytan farklı bir konu. Şeytan’ın işi “caydırmak” kabul edilir ve hatta bir sava göre Türkçe “Cayıtgan”(Caydıran) sözcüğünden gelir; İblis ise kötülüktür, bencilliktir, hırstır, yalandır, kendiciliktir ve de başkalarına adanmanın adı olan “özgecilik”in tersine.

Desteklemek

“Haksızlık karşısında susan…” satılmış bir iblistir o yüzden, iki ayaklı, insan suratlı. Birini beslerim, birini besleriz zor durumda kaldığımızda bizi savunsun, aş versin, kurtarsın, korusun diye. Birini beslerim, desteklerim, zor durumda kaldığımda o da beni desteklesin diye. Peki o şöyle mi söyler acaba salgın vurduğunda, zorda kaldığımda; “Sen madem şimdi desteklenmesi gereken bir durumdasın ve bugüne değin beni destekledin. Al şimdi ben seni destekliyorum, sen evinde otur, kendinle ilgilen”?

Aç Yatmak

Mert Fırat’ın bir sinema filminde seslendirdiği bir şarkının (“Bir Varmış Bir Yokmuş” adlı sinema filminde “Bana Göre Değil” adlı şarkı) sözleri usuma geliyor diğer seçenekte de;

“Belki de hiç tatmadın.
Özgür ve aç yatmadın.”

Şöyle söyler belki de destek verdiğim kişi; “Bu kadar zor durumdasın madem, sen beni daha çok destekle ki ben de belki seni desteklerim. Evinde otur ama beni desteklemek için bir şeyler bul bir biçimde de.”

Söyler mi böyle?
Daha neler canım?
Daha neler?
Daha neler?

İyi ki böylesi insanlar çıkmıyor karşımıza, değil mi? İyi ki böyle insanları desteklemek gibi yanlışlara düşmüyoruz ya da. Ama olabilirdi!

“Türk milleti zekidir, çalışkandır” sözü yankılanıyor uzak ufuklardan kulaklarımda hâlâ, ulu bir ses!…

Helin

Helin” diye bir türkü geliyor usuma, Kürtçe ya da Zazaca, emin değilim. Sözlerinin tek sözcüğünü bile anlamasam da ağlatıyor beni her seferinde “Helin”. Acı çeken canlara ağlıyorum, söylenen ve söylenemeyen türkülere ağlıyorum, canım acıyor. Ama türküler susmaz, değil mi? “Türküler yanmaz.”

Ben Türkçe’yi çok severim, ana dilim, ülkemin ortak dili, değerlim. En çok Türkçe türküler dinlesem de her dilden türkü dinlerim ben. Ama kulakları işitse de yürekleri sağır insanlar varsa işte onlara asla duyuramazsın bağlamanın sesini. Onların gözyaşları bile sahtekardır. Sussan, iblis değilsin ki; konuşsan anlayacaklar mı ki?

Sağır Olmayan Yüreklere

Her yürek sağır değil, bunu biliyorum. Ben duyuyorsam hem burnumun ucundaki hem de dünyanın öbür ucundaki canların acısını içimde, biliyorum ki var olmanın işaret fişeğidir bu. Başkaları da var acıları “insan” olmanın kaçınılmazlığıyla içinde duyan. Umut hissedişimizde, umut adımlarımızda, umut yüreklerimizde.

Sevi ve ışık ile!…

Atakan Balcı

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

No Comments

Cevap Yaz

Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
Girne Antik Liman
Girne Antik Liman
Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan