Üçüncü Göz

Urla Şarapçılık

25 Kasım 2019

Yazı: Urla Şarapçılık | Yazan: İlayda Oylum Güleryüz

Kendimi şu çimlere bırakmak istiyorum, dedi. Ben de bırak o halde, diye karşılık verdim. Ne çok çeken şey var bizi içimizden.

Urla Şarapçılık 2000 yılında kurulmuş. Can Ortabaş 36 yılında hobisini bu hale getirip, yatırım yaparak dünyaya iz bırakmış. Üstelik bizi de davet ediyor. Davet dediysem böyle bir yerin kazanımı, davet değil de ne dersiniz? Üstelik buralar emin ellere teslim edilmiş. Mimarlarından biri Derya Akdurak. İzmir’de bir çok güzel ve ilham veren yapının da mimarı.

Urla Şarapçılığa adım attığımız gibi mahzeni gezmeye başlıyoruz.

Yılda 300 Bin Litre

Sadece kendi üzümleri ile yapılan şarapların yüzden fazla ödülü var. Kırmızılardan Nexus…

Milattan önce 79 milyon litre şarap… Şimdi nasıl bereketli topraklarda adım attığımı bir kez daha anlıyorum. Meşe fıçılar mis gibi kokuyor. Kafamı kaldırdığım başımda balıklar uçuşuyor. Hayal değil gerçek. Mimari ödülün sahibi mekanda ışık ve havuz bir arada kombinlenmiş. Ruhu olan insanların dokunuşları, diyorum içimden.

Urla Karası

Tükenen bir neslin kütükten tekrar doğması için verilen çaba… Nesli tükendiği sanılan üzüm bulundu ve genetik çalışmalar ile şimdi dünya listesinde. Dünyada şarap ile ilgili etkin isimlerden Robert Parker “Bu şarap bana bir şeyler söylüyor” diyerek övgüyle bahsediyor.
Şarabın söylediğini duymak isteyenlere… Duymak istiyorum.

Cennetten Bir Köşe | Uzbaş

1900 çeşit bitki türü ile ziyaretçileri etkileyen arberateumda yok yok. Ağaç kavunu mesela. Greyfurt gibi olduğunu anlatıyor oradaki bayan. Zeytin tadıyoruz tam da kuşluk vakti. Kuş sesleri, uçuşları en güzel orkestradan bir kesit. İnsan yaşlanmaz burada, diye ekliyor arkadaşım.

Şehir Hayatına İnat

Burası gizli bir köşe ve bu köşede huzur bulmamanıza imkan yok. Birden bir şiir dökülüyor dudaklarımdan. Hayyam…

“Kim demiş haram nedir bilmez Hayyam?
Ben helali haramı karıştırmam:
Seninle içilen şarap helaldir,
Sensiz içtiğimiz su bile haram”

İsimlerini bilmediğim, öğrenmeye gerek duymadan yanına iliştiğim ve sevdiği, huzur bulduğum köpekler ile dolu bağ bahçe.

Sonbaharın tüm renkleri önümde, rüzgar gülleri el sallıyor.

Sonu olmayan bir baharda geziniyorum huzur ve umutla…

İlayda Oylum Güleryüz

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

1 Comment

 • Yanıtla Didem Çelebi Özkan 28 Kasım 2019 at 14:02

  Burayı biliyor ve merak da ediyordum. Cezbedici anlatımından sonra gitmek şart oldu. Eee mecbur beni de götüreceksin artık 😉

 • Cevap Yaz

  Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan