İremushka’nın Panosu

Yurtdışı, Vize, Pasaport | Nasıl Halledeceğim?

27 Ekim 2020

Yazı: Yurtdışı, Vize, Pasaport | Nasıl Halledeceğim?Merhaba, yine bir gün yeni bir yazı ile karşınızdayım.

Başlık biraz can sıkıcı gelebilir, malum yurtdışı planları suya düştü, uçak seyahatleri hayâl oldu ama her şeyin başı sağlık klişesinin de altı bayağı bi’ doldu.

Öncelikle derin bir nefes alalım ve bu zor günleri elbet atlatacağımıza da inanalım. İngilizce öğretmenliği yapmakta olduğum kurumda öğrencilerimden yurtdışı, vize, pasaport konularında sıklıkla sorular aldığımdan bunların cevaplarını bir başlık altında toparlamak istedim.

’98 doğumluyum ve 16 ülke gezdim. Bir tanesinde de 3 ay dil eğitimi aldım. 14 yaşında 3 ay İngiltere’de yazımda detayları ile bahsetmiştim.

Konu ile ilgili hiçbir bilgisi veya deneyimi olmayanlara da fayda sağlayabilmek adına sıfırdan başlıyorum.

İlk adım Pasaport;

Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü bulunmakta.

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)

Büyük bir suçu veya yurtdışı yasağı bulunmayan herkesin alabileceği standart vatandaşa verilen pasaport türüdür.

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Devlet memurlarına ve eski bürokratlara verilmektedir. Devlet memurlarının çocukları da Yeşil Pasaport’tan faydalanırlar.

Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

Uzun yıllar dans ettiğim için ekibimizle yurtdışındaki festivallere ülkemizi temsil etmek için çıkmıştım ve böylece Gri Pasaport başvurusu yapmaya hak kazanmıştım. Yani bir hizmet söz konusu olduğunda alınabilecek bir pasaport türü.

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

TBMM Meclis Üyeleri, bakanlar, valiler vb. ünvanda insanlar bu pasaporta sahip olabilirler.

🔺 Bir de Geçici Pasaport veya Seyahat Belgesi ile seyahat etmek mümkün ancak bunlar istisnai durumlarda veriliyor. Geçici pasaport, yurtdışına çıktınız ve pasaportunuzu kaybettiniz, işte o zaman veriliyor. Tek kullanımlık olanlardır.

İkinci Adım Vize;

Vize başvuru evraklarını hazırlamanız gerekmektedir. Bunlar ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Örneğin İngiltere benden oldukça yüksek bir miktarı barındıran banka dökümü görmek istemişti. Sebebi de aslında ülkeye geçici seyahat yaptığınızı, mülteci olarak devam etmeye ihtiyacınızın olmadığını kanıtlamak. İngiltere vizeniz var ise birçok ülkeye seyahatinizi vizesiz gerçekleştirebilirsiniz. Burdan da anlaşılacağı üzere vize alması en zor ülkelerden biridir kendileri.

Vizeyi şansa bırakıp uygun fiyatı kaçırmamak adına vizem evime ulaşmadan, yani daha olumlu ya da olumsuz sonucunu bilmeden uçak bileti aldığım da oldu.

Yunanistan’a uçağımın olduğu akşamın sabahı büyük bir hüzünle uyandım ve dedim ki “Tamam anlaşıldı bu bilet yanacak” ve kapı çaldı, vizem geldi. Olumlu sonuçlanmış 😀 Ama siz yine de benim gibi risk almayın pek.

Uçak bileti alırken sizlere yardımcı olacak bir kaç önemli madde iliştiriyorum hemen şuraya;

📌 Seyahat tarihlerinizi esnek belirleyin.

Son ana bıraktığınızda her zaman benim kadar şanslı olamayabilirsiniz.

📌 Gidiş- dönüş biletlerini farklı firmalardan almak çoğu zaman maliyeti düşürür, aklınızda bulunsun.

📌 Unutmayın ki bir uçuş sitesine birçok kez aynı bilgisayardan üst üste girdiğinizde sistem uçak bileti aradığınızı algılar ve yüksek fiyatlı biletleri sizlere sunar. Gün içinde farklı tarayıcılar ile araştırma yapmanızı öneririm.

Ya bavulumda eksik varsa?

Bu düşünce bırakın ülkeler arası yolculuğu, 30 dk’lık uzaklıktaki tatilim için bile kafamı kurcalıyor. Gereksiz bir sürü şeyi karakterimin “tedbir” bahanesi ile bavula sığdırıyorum 😂

Aman beyaz gömleğim kirlenirse yedek beyaz gömlek, aman ayakkabım yırtılırsa yedek sandalet. Bir de şöyle bir durum var, benim kıyafetlerim kırk yıl geçse de ilk günki gibidir ama işte yok illa kafamı bulandıracağım.

Ancak yurtdışına giderken yanınıza şampuan, tuvalet kağıdı sıkıştırmaya çalışmayın. Zaten adım başı market ve o tür ürünler orada daha bile uygun. Heyecana hiiç gerek yok 🙂

Yurtdışında özen göstermemiz gereken noktalar;

❗️Bisiklet yolundan yürümediğinize emin olunuz.

❗️Çok çok az bir miktar da olsa mutlaka bahşiş bırakın.

❗️Müzelerin pazartesi günleri kapalı olduğunu unutmayın.

❗️Su alırken gazlı mı, gazsız mı dikkat edin.

❗️Metrolarda turnike yok diye bilet almadan geçmeyiniz 🙈

Maceralarımı da sizlerle paylaşmak isterdim ancak onları başka bir yazıya saklıyorum.

Hayat renkli, seyahat etmek güzel 🍭

İrem Savaş

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Yorum

 • Cevapla Didem Çelebi Özkan 28 Ekim 2020 at 13:39

  Aktardıkların için çok teşekkür ederim İremcim. Yurt dışına ilk kez çıkacaklar için iyi bir kaynak yazı oluşturmuşsun. Kalemine sağlık canım 😘

  • Cevapla İrem Savaş 30 Ekim 2020 at 14:42

   Didem ablacım, değerli kurucumuz. Senden güzel yorum almak da ayrı motive edici. Çok teşekkür ederim ❤️

  Cevap Yaz

  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan