İçimdeki Sesler

Yeşil

19 Temmuz 2023

Yazı: Yeşil | Yazan: Demet Albayrakoğlu

Mavinin yanına en çok hangi renk yakışır sizce? Tabii ki; yeşil. 😁

Geçtiğimiz haftalarda mavi kendisini çok güzel anlatmıştı, şimdi sıra yeşilde bence. Hani, tatile gittiğinizde arkadaşlarınıza “Mavi ve yeşilin her tonu vardı ve muhteşemdi” diye anlatıyordunuz ya.

İşte, genelde masmavi denizin arkasında yer alan büyük çam ağaçlarının yemyeşil renginde görebilirsiniz beni. Ilık rüzgarın etkisi ile mis gibi kokusu burnunuza değen çam ağaçları benim favorilerimdendir. Hani çocukken çoğumuzun kozalakların içindeki fıstıklarını yediği çam ağaçları var ya işte onları kast ediyorum.

Şimdi gözlerinizi bir süreliğine kapatmanızı istiyorum. Bir ormanın içinde olduğunuzu hayal edin lütfen.

Gözlerinizi açtığınız anda ilk neler görüyorsunuz? Etrafta uzun, sanki sırt sırtta durmuş yemyeşil, büyük yapraklı ağaçlar mı var? Yürümeye başladığınızda ağaçların dalları üzerinde hareket eden kertenkeleleri ve gölün etrafındaki yeşil sazlıkları mı fark ediyorsunuz? Biraz Belgrad Ormanı’nı anımsattıyor manzara sizlere, öyle değil mi? Orman banyosu yapmak isteyenlerin tercih ettikleri yürüme noktalarından ilki burası olduğundan hayaliniz de ona yakın olabilir.

Biçildikçe, artan mis gibi kokusuyla yemyeşil çimlerde yuvarlanmak, çocukların en sevdiği şeylerden biri. Onlar kahkahalarla yuvarlandıkça çimler daha da gür ve güçlü çıkıyor sanki topraktan. Etrafa yaydıkları o koku, içinize çekebileceğiniz en güzel rayihalardan biri.

Evinizin salonunda yeşil yapraklı çiçekler hangileri peki?

Paşakılıcı, sarmaşık, devetabanı, pilea, aşk merdiveni, benjamin mi yoksa yucca mı? Eminim, bir zamanlar annenizin salonunun baş köşesinde aşk merdivenleri vardı. Ben onları çok severdim. Bir de onlara baktıkça aşkın ulaşması ne kadar zor bir şey olduğunu düşünürdüm hep. Sizce de öyle değil mi?

Meyve severlerin özellikle bu mevsimde yemeğe doymadığı; sulu sulu yeşil eriğin renginde de görürsünüz beni. Salkım salkım olan üzümde, faydası saymakla bitmeyen avokadoda, en çok zeytinyağlısı sevilen biberde, bazısının hiç sevmediği enginar yapraklarında, tadı bal gibi olan incirde, C vitamini deposu kivide, hepsinde yeşilin farklı farklı tonlarını görebilirsiniz. Şimdilerde moda içeceklerden biri olan smoothie yapmak için kullandığınız salatalıkta, nanede, maydanozda, dereotunda, ıspanakta, kabakta; kısaca beni hemen hemen tüm meyve ve sebzelerde görebilirsiniz. Bu konuda hiç mütevazi olamayacağım; demek ki yeşilde keramet var ki doğadaki çoğu şeyde beni görebiliyorsunuz.

Hani mavinin size anlattığı doğal taşlar vardı ya, yeşil renkte olan çok güzel taşlar da var. Örneğin; yeşim, akik, azurit gibi. Ben en çok ismi mutluluk taşı olarak da bilinen yeşim taşını seviyorum. Yeşim taşı, vücuttaki negatif elektriği toplayıp dışarı atılmasını sağlıyor ve stresten sizleri koruyor. Aklınızda bulunsun 😉

Gelelim duygulara.

Bunu şimdiye kadar hiç düşünmemiştim doğrusu. Aslında bileşimimde mavi ve sarı renk olduğu için insanlar kendilerine mutluluk, huzur ve sakinlik verdiğimi söylerler. Biraz üstünde düşününce haklılar galiba. Bir de bana baktıkça kendilerini güvende de hissettiklerini duymuştum.

Neyse, sizlere yemyeşil günler diliyorum. Özellikle, yaz aylarında yeşilimi korumanız için daha fazla gayret göstermeniz gerektiğini de hatırlatmak istiyorum.
 
 
Sevgiler,
Demet Albayrakoğlu
 
 

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

No Comments

Cevap Yaz

Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
Girne Antik Liman
Girne Antik Liman
Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan