Satır Arası

Koç Derken?!

2 Kasım 2018

Koç Derken?!

Merhaba;

Nalan Erpolat ben. Bundan böyle “Satır Arası” ile “Sen ve Ben” ailesi içinde sizlerle olacağım.

Her şey benim önceden de takip ettiğim, “Sen ve Ben”in editörü, aynı zamanda çocukluk arkadaşım Didem Çelebi Özkan’ın Instagram hesabında yayınladığı “Sen ve Ben’de yazmak ister misiniz?” postunu görmemle başladı.

Uzun zamandır düzenli bir şekilde yazmak istiyor, nerede yazacağım konusunda kafa yoruyordum. Didem’in postu, söz yerindeyse gözlerimi parlattı.

Kendimi kısaca tanıtacak olursam; İletişim Fakültesi mezunuyum, ardından Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisansı yaptım. Uzun süre özel sektörde çalıştıktan sonra 2011 yılında, o zamanlar Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlayan “Yaşam Koçluğu” ve “Öğrenci Koçluğu” eğitimlerini aldım ve profesyonel koçluk yapmaya başladım.

Bir Muamma | Koçluk

Koçluk yapmaya başladım diyorum ama kendimi topluma anlatmak çok kolay olmadı, hatta hala pek anlaşılabilmiş değilim.

– Mesleğiniz nedir?
– Yaşam Koçuyum.
– Ne oluyor yani o şimdi?
Siz her şeyi biliyorsunuz yani…

Gibi sanki dünyanın en anlamsız ve boş işini yapıyormuşum tarzında, cevabı soran kişi tarafından bilinen sorular…

Ya da

– Koç derken kurbanlık mı?
– Koç erkek değil mi, dişi koç da oluyo mu?

Gibi esprili (?) sorular…

Bunlar karşılaştıklarımdan bazıları. Tabii ki gerçek bir merakla, öğrenmek için sorulan sorulara da rastlamıyor değilim.

“Ben gerçekten çok merak ediyorum, yaşam koçluğu tam olarak nedir? Yaşam Koçu ne yapar?” diye soran, beni çok mutlu eden insanlar da var.

❗️Tabii bunun yanında, bu alanda gerekli eğitimi ve donanımı almadan kendini “yaşam koçu” ilan eden de çok insan var. Medyaya, sosyal medyaya, kitaplara bazen bir bakıyorsunuz, herkes kişisel gelişim uzmanı, herkes yaşam koçu. Biraz da bu yüzden aslında koçun mesleki olarak asla yapmayacağı şeyler bize soruluyor.

“… … bir durum var, siz koç olarak ne tavsiye edersiniz?” diye soruyorlar.

Ben koç olarak tavsiye veremem, çünkü profesyonel koç tavsiye vermez, yönlendirmez, kişinin yapacaklarının kararını vermez ve sonuçların sorumluluğunu almaz. Kişinin, yaşamak istediği hayat doğrultusunda, neleri nasıl yapacağına karar verme ve yol haritası çizme aşamasında kişiye yol arkadaşlığı yapar, yani koçluk alan kişi, kendisinde zaten var olan potansiyelini keşfeder.

Şimdi gelecek soruyu duyuyorum.

“İnsan ne yapacağını kendi kendine bulamıyor mu? İlle de bi yaşam koçuna mı ihtiyacı var?

Evet, çok net bir şekilde söyleyebilirim ki, bazen insan kendini fark edemiyor. Kendine dışarıdan bir gözmüş gibi bakabilmesi için bir kişinin ona doğru soruları sorması gerekebiliyor. Yaşam koçunun sorularıyla, kişi hayatının belki de hiç düşünmediği yerlerini farkediyor.

Özetle şunu söyleyebiliriz ki; yaşam koçu satır aralarını fark eder ve fark ettirir.

Ben de, “Sen ve Ben”deki köşemde her hafta sizlerle hayatın satır aralarını paylaşacağım.

Görüşmek Üzere

Nalan Erpolat

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

6 YORUMLAR

 • Yanıtla Didem Elif 2 Kasım 2018 at 09:58

  Merhabalar. Öncelikle köşenizin adına bayıldım. Ben İktisat okurken İşletme en popüler bölümdü ve herkes İşletmeci İktisatçı olmak istiyordu. Şimdi de yaşam koçu günümüzün popüler mesleklerinden biri. Yaşadığınız sıkıntıları tahmin edebiliyorum. İnsanlar kendi başına uyanabilir ama pek çok insan saat kuruyor uyanmak için. Ya da kilo verebilir ama diyetisyene gidiyor kilo vermek için. Bir basketbol takımının antrenörü nasıl takım koçuysa, insanlar da hayatlarında daha etkin ve etkili ilerlemek için bir yaşam koçundan destek alabilir. Ben bunu çok profesyonel buluyorum pek çok insana göre. Bu yüzden de aramızda olmanızı harika buluyorum. Hoşgeldiniz. Sefalar getirdiniz.

 • Yanıtla Nalan Erpolat 2 Kasım 2018 at 10:42

  Çok teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için çok değerli 😀

 • Yanıtla Melike biçen 3 Kasım 2018 at 14:32

  Başarılarını takip ediyorum ve böyle bir arkadaşa sahip olmakla gurur duyuyorum.
   
  Yeni derginde de başarılar dilerim.

  • Yanıtla Nalan Erpolat 3 Kasım 2018 at 21:16

   Melikecim, çok teşekkür ederim canım. 😘

 • Yanıtla Doğan Mod 6 Kasım 2018 at 22:40

  Merhaba;
   
  Köşeniz hayırlı olsun. Eğitim ve çalışma hayatınızdaki tecrübelerinizi bizimle paylaşacağınız için hem mutlu oldum hem de heyecanlandım. Şimdiden bir sonraki yazınızı dört gözle bekliyorum…

  • Yanıtla Nalan Erpolat 8 Kasım 2018 at 18:12

   Çok teşekkür ederim ☺️

  Cevap Yaz

  Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan