Biraz Kitap

Beş Sevgi Dili

25 Haziran 2019

Kitap: Beş Sevgi Dili | Yazar: Gary Chapman | Yorumlayan: Hülya Erarslan


Beş Sevgi Dili | Gary Chapman

İnsanların sevgilerini gösterme ve sevildiğini anlama şekilleri farklı farklı. İşte bu farklılıkları sınıflandırmış aynı zamanda evlilik terapisti olan yazar. “Sevgi dili” adını verdiği sevgi gösterme ve kabul etme şekillerini şöyle kategorize etmiş:

1 – Onay Sözleri
2 – Nitelikli Beraberlik
3 – Armağan Alma
4 – Hizmet Davranışları
5 – Fiziksel Temas

Seviyorum Seviyor musun?

Örneğin Ayşe iltifatlardan, güzel sözcüklerden hoşlanıyor. Ama eşi Ali bu sözcükleri umursamıyor. Ali, Ayşe’ye olan sevgisini bol bol hediye alarak gösteriyor. Ama Ayşe yine de sevildiğini anlayamıyor. Ali de Ayşe’nin neden mutlu olmadığını. Çünkü aynı sevgi dilini konuşmuyorlar.

İşte kitabın özü bu.

Sevgi Dili: Onay Sözleri

İltifat, tebrik, takdir, sevgi içeren sözler. Kimisi bunları duyduğunda sevildiğini anlıyor. Bu tür sözcükler duymadığında sevildiğinden emin olamıyor.

Bu bana çok yakın. Bana da hep aşkım, sevgilim, bi’ tanem, güzelim, ne kadar haklısın, çok doğru söylüyorsun, hayatımda daha mantıklı bir şey duymadım, bravo harikasın… bu tip şeyler söylensin isterim.

Sevgi Dili: Nitelikli Beraberlik

Birlikte kaliteli vakit geçirmek anlamında. Birlikte tv karşısında oturmak değil de birbiriyle sohbet etmek, derdini tasasını dinlemek gibi.

Kitapta daha çok kadınların buna ihtiyaç duyduğu örnekler verilmiş. Kocam beni dinlemiyor, beni umursamıyor, diye yakınan kadınların aslında arzusu kocalarının kendilerini aktif dinlemesi, hak vermesi.

Benimse çok tilt olduğum bir şey. Bu noktada kitaptaki örneklerde erkeklerin yaptığı gibi davranıyorum ben de.

Kitaptaki örneklerde kadın derdini anlatıyor, erkek ya dinliyormuş gibi yapıyor ya da çözüm üretiyor. Ama anlaşılıyor ki kadının çözüm istediği yok, sadece derdini anlatmayı ve eşinin de bu dertle empati yapmasını istiyor.

Ben bana dert anlatan arkadaşlarıma çözüm üretip söylüyorum. Bu çözüm önerimi dikkate almayıp tekrar aynı dertle bana geldiklerinde ise tersliyorum artık.

Sevgi Dili: Armağan Alma

Kimisi kendisine armağan alındığında sevildiğini anlar. Sevdiklerin için armağanlar almak güzel bir şey. Ama kimisi buna gerek görmez. Kimisi de kendisine armağan alınmıyorsa sevildiğini hissetmez. Bu armağanların pahalı olması gerekmiyor tabii, incelikli küçük hediyeler de iş görür.

Sevgi Dili: Hizmet Davranışları

Sevdiğiniz insan için bir şey yapmak kastediliyor burada. Temizlik yapmak, yemek yapmak, faturaları yatırmak, tatil programı organize etmek… gibi.

Burada başkası için bir şey yapma hali, kimisi için rahatsız edici gibi gözükebilir. Kölelik, hizmetçilik… gibi değerlendirilebilir. Eğer bunu öyle değerlendiriyorsanız sizin sevgi diliniz hizmet davranışları değil belli ki. Anlatılmaya çalışılan onu sevdiğiniz için ve içinizden geldiği için yapma hali.

Sevgi Dili: Fiziksel Temas

Sarılmaç, öpüşmeç… vb. En sevdiğim.

Yazara terapiye gelen çiftlerden erkek olanlar sevgi dillerini genelde fiziksel temas diye tanımlıyorlarmış. Sevişmeyi önemsediklerinden sevgi dillerinin de fiziksel temas olduğunu sanıyorlarmış. Ama meselenin bu olmadığını anlatıyor yazar. Çeşitli fiziksel uyaranlarla zaten sevişmek isteyebilirsin. Burada anlatılmaya çalışın duygusal uyaranlar.

Ebeveyn ve Çocuk Arasındaki Sevgi Dili

Sadece eşler/partnerler için değil ebeveyn ve çocuk arasındaki sevgi dilinin de önemine değiniyor kitap.

Çocuğunuza sevildiğini hissettirmek önemli. Siz anne baba olarak çocuğunuzu seviyorsunuzdur ama çocuğunuz bunu anlayabiliyor mu? Onun anlayacağı dilde sevmeniz önemli. Bunun için çocuğunuzu gözlemeniz gerektiğini anlatıyor yazar. Çocuğunuz yukarıda anlatılan davranışlardan hangisini veya hangilerini yaptığınızda daha çok mutlu oluyorsa muhtemelen sevgi dili odur.

Bu noktada denk geldiğim bir anıyı anlatmak istiyorum.

Kafede oturuyordum, yan masada oturanların konuştuklarına kulak misafiri oldum. Kadın anlatıyor karşısındaki kadına:

“Çocuğum evdeki köpeği dövdü. Resmen köpeği kıskanıyor. Atacağız galiba köpeği. ‘Onu benden çok seviyorsunuz’ diyor. Olur mu öyle şey diyoruz, anlatamıyoruz.”

❗️Atmayın Köpeği

O sırada da bu kitabı okuyorum. “Hımmm!” dedim, “Demek ki çocuğun sevgi dilini anlamamışlar.”

Çocuk annesi tarafından sevildiğine emin olsa böyle bir davranışta bulunmazdı sanırım. Köpeği atmak bence çözüm olmayacak, çünkü çocuk daha sonra kızacak/kıskanacak başka bir şey bulacak. Mesele çocuğun annesinin sevgisinden emin olmaması.

Tabii ben duyduğum bir iki cümleden kanaatte bulundum hemen kendimce. Uzaktan söylemesi kolay benim için.

Beni Rahatsız Eden Husus

İyi hoş kitap.

Yalnız beni bir miktar rahatsız eden kısmı şu oldu;

Kitapta evlilikleri kurtarmak özelinde ele alınmış konular.

Kocasının kendisini sevmediğini, kocasının kendisine kötü davrandığını söyleyen bir kadına da sevgi dili muhabbeti yapılıp kocasının sevgi dilini öğrenip ona göre davranması öğütlenmiş.

Ya da kocasını hiç sevmediğini hatta nefret ettiğini söyleyen kadına da sevgi dili muhabbeti yapılmış.

Ya bırak boşansınlar.

İsa, İncil, Hristiyanlık vurgusu çok var kitapta. Ve “Sizler iyi Hristiyanlar olarak boşanmamalısınız” mesajı var satır aralarında.

Yazar, bu bir tercih diyor. Çaba göstermeyi seçmek ya da bırakmak bir tercihtir.

Doğru.

Buradan bakınca bana bırakmak daha iyi bir tercih gibi gözüküyor. Bu kadar uğraşmaya değer mi, bilemiyorum.

Saygılar,
Hülya Erarslan

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

2 Yorum

 • Cevapla Didem Çelebi Özkan 25 Haziran 2019 at 09:18

  Tipik erkek söylemi. Yazar erkek olunca evliliği yürütmek için fedakârlık yapması gereken de nedense hep kadın oluyor. Mankafalar…

  • Cevapla Hülya Erarslan 25 Haziran 2019 at 12:59

   İlişkilerinden memnun olmayıp çare aramak için yazara başvuran insanlar genelde kadın. O yüzden kadınlara tavsiye veriyor.
    
   Erkekler ilişkilerini sorgulamadıkları için 😅

  Cevap Yaz

  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan