Kutlama

SenVeBen 3 Yaşında

6 Mayıs 2020

Yazı: SenVeBen 3 Yaşında | Yazan: Beril Erem

 

Sevgili SenVeBen Okurları,

 
Bu sene yeni yaşımıza olağanüstü bir süreçte ve farklı duygularla giriyoruz.

Eski yılın artanlarını nazar boncuğu gibi taşırken yanımızda, yeni yeni şeyler öğreniyor, yeni dostlar ve okurlarla çoğalıyoruz.
Dergimiz bir yaş daha büyürken hem kategori hem de yazar sayımız arttı geçtiğimiz bir yıl içinde. Artık 79 yazarımızla, farklı kategorilerde günde dört yazı giriyoruz.

Günlük okunma oranımız 4000’lere ulaştı.

Ve sizler! Her biriniz artık “Biz”den biri olan siz değerli okuyucularımız… hep birlikte kocaman bir aile olduk.

Ne mutlu bize!

Daha nice yıllarımızı kutlayalım birlikte. İyi ki varsınız.
 
 

Küçük Bir Kalp Çarpıntısıydı Önce

 
 
Olurdu, olmazdı derken bize tek gerekenin yola koyulmak olduğunu gördük. Hani derler ya, bir kere adım atınca yol görünür olur diye… O misal… İstedik; büyümeyi, kanatlarımızı özgürce çırpıp dünyanın demini kelimelere dökmeyi.

Cadı Sanatı’na başvurduk önce, Varlık Sancı’sının efsunlu demini şöyle bir fokurdatmak için Cadı Kazanı’nda. Sonra İremushka’nın Panosu’ndan bir rota seçip, kapattık gözümüzü. Ama baktık yol uzun; Sağlıklı Beslenme ve Diyet de lazım. Zaten çıktık ya bir kere yola Yaşamak Yaratmaktır diyenlerle, gerekirse Lıkır Lıkır Kitaplar okuyacağız, gerekirse Uykusuz Klavye’nin dergahında harf sektireceğiz.

Kolay mı öyle çoğalmak? Bazen Akıl Tutulması yaşadığımız da oldu, Satır Arası’na dolanıp çıkamadığımız da…

Öte bizim için asla bir sınır olmadı. Aksine bir arayış ve bir yolcuktu. Belki de o nedenle sevdik Öteki Meseleler’i de. Ama hep İnce Mevzu’ların insanı olduk. Bilgi’ye erdik, Kırmızı’yı sevdik. Bazen süzüldük sarp yamaçlardan yemyeşil ovalara, bazen dalış yaptık en derin sularda.
 

Tutkudur bu işin aslı dedik. Gönül koymadık kimseye ama gönlümüzü koyduk yaptığımız işe.

 
Ay Işığı Yolcusu ile çıkarken semaya, gök kubbenin ihtişamından etkilenip Astronomi’ye meylettik. Yıldızlara tutunduk. Astroloji ile de yengeç dönencesinden bile kurtulduk şu alemde.

Hayallere kurduk saatlerimizi, damlarken deniz mavisi mürekkep Martan’ın Sepeti’nden.
 

Ve bazen durup düşündük.

 
Bir Katre Hayat’ın içinde ne çok tılsım var diye. İşte o zaman kâh İçimdeki Sesler’i dinledik, kâh Biraz Kitap okuduk.

Bazen de sevinçler yüklenip koştuk… Kalbimizde Aslolan’a ya da Başucumda Kitap gibi bir kol mesafesinde duranlara.
 

Sarılamıyoruz şu sıra belki ama cümlelerimiz, fikirlerimiz değiyor birbirimize. En güzeli de bu değil mi? Fikrinden öpebilmek birini.

 
Münferit Tatile Giderse diye hiç düşünmüyoruz artık. Bol bol gülüyoruz Gırgırına. Güneş ve deniz değil bizim içimizi ısıtan çünkü. Misal, Robatizma’mız azarsa, Fizik ve Ben’e çeviriyoruz yüzümüzü. Bilim’in ışığı ısıtıyor zihnimizi. Ama illa gideceksek bir yere Yurt İçi Gezi ile başlıyoruz gezmeye. Bir de Patikli Seyyah’ı aldık ya ekibe, oh değmesin kimse keyfimize! İstersek daha da büyük açarız kanatlarımızı Yurt Dışı Geziler’de, diyar diyar uçarız satırlar arasında ülkelere. Müzeleri gezeriz Kültür & Sanat köşemizde.

Sonra dedik ya, biz yıldız severiz diye, Michelin’in yıldızları uçuşuyor bizim Gastronomi’nin eteklerinde. Yavru vatan, kardeş vatan… Hep atar kalbi bizim derginin Turizm köşesinde.

Fakat özlediysek şayet geçmişi, Naftalin kokusu ve Hisli Heceler‘in tatlı dalgası vurur edebi ummanımıza. Bir Kahve Molası’nda Sentez’leriz yaşamı.

Kenarı süslü defterler gibi Yıldız Tozu serpiştirilmiş satırlarla büyüyor Genç Kalemler. İşte böyle böyle gözümüzün önünde büyüyecekler diyoruz biraz gururla karışık bir sevinçle.

Haa bu arada; Üçüncü Gözümüz açıldığından beri Ölüm Çiçeği’ni de kokluyoruz bir Portakal Çiçeği’nin rayihasıyla.
 

Ne de olsa sözümüz var; İnsana Dair Ne Varsa Konuşacağız diye…

 
Dönüşüm zor zira… Hele hele çoğalarak dönüşmek. Evrilmek bir damlayken özünü kaybetmeden bir Mavi Okyanus’a. E, söz uçar, yazı kalır diye boşuna dememiş Yazdıklarıyla Yaşayanlar. Hayatın Kendi Tasarımın ise kolay bunlar.

Yeter ki iste! O zaman bir minör gam yükü bile azalır Gamlı Baykuş’un. Bir Lirik Tını kalır Aklımdan Geçenler’de.

Bir Katre Kitap olur, hecesi damlar Küçük Odada, “Biz” olur büyür SenVeBen’in dizelerinde.

Nice 3’lere…
Hep Birlikte.
 

SenVeBen Ailesi Adına,
Beril Erem

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

13 YORUMLAR

 • Yanıtla Didem Çelebi Özkan 16 Mayıs 2020 at 08:36

  Berilcim, birlikte bir Gümüşlük akşamında kurduğumuz hayal bugün kocaman bir aile oldu. Yazarları, binlerce okuru ile her gün daha da kuvvetlenerek geldiği bu noktada her birimizin o kadar emeği var ki cümlelerinde arz-ı endam eden her köşenin yazarını kocaman kucaklıyorum 🤗 Aferin bize 🙏🏻🧿
   
  Ben tabi ağlayarak okudum yazını. Aman zaten sulu gözüm kabul de bu gerçekten inanılmaz geliyor hâlâ bana. Başardık kuzum 😉❤️❤️

 • Yanıtla Gökçe Çiçek Gönülaçar 16 Mayıs 2020 at 08:55

  Bu ailenin içinde olmak muhteşem.. Yolunuz, yolumuz, açık olsun. Yarınlar çok daha güzel olsun. Iyi ki doğdun SenVeBen.Biz

 • Yanıtla Pınar Sude Genç 16 Mayıs 2020 at 09:36

  Yazı gerçekten çok güzel olmuş… 👏🏻
   
  Site için başından beri verilen emekleri düşününce hayran kalmamak elde değil. Emeklerinizi ilmek edinmiş bu güzel sitede, şimdi de yukarıda sayılmış tüm köşeler bir düğüm atıyor kelimeleriyle bence 🎈

  • Yanıtla Mehmet Gökcük 16 Mayıs 2020 at 16:02

   Bu 3 yılın yaklaşık yarısı boyunca bu derginin seyyahlarından biriydim… Ve hecelerimi bu dergi aracılığı ile paylaşırken, her zaman büyük keyif aldım…
    
   3. yıl dönümü daha güzel bir yazı ile anlatılamazdı… Harikasın Beril 👏👏👏
    
   Bu güzel dergide şimdiye dek emeği geçen tüm editörlerimize ve patroniçe Didem’e kocaman teşekkürler 😊👏👏👏👏
    
   Hep birlikte yollarımız açık olsun inşallah 🎈🌎🌿

 • Yanıtla Kübra Mısırlı Keskin 16 Mayıs 2020 at 09:47

  Bu ailenin bir parçası olmanın haklı gururunu bana yaşattığınız ve kattığınız her şey için teşekkürler SenVeBen ailem. Nice yıllarımız olsun eksilmeden, artarak 🙏🏻💙

 • Yanıtla Nalan Erpolat 16 Mayıs 2020 at 10:05

  Harika bir yıldönümü kutlaması. Yüreğine, aklına, kalemine sağlık Berilcim. Hayallerin adım atmaya başlayarak, inanarak ve emek vererek gerçekleşeceğinin en güzel örneklerinden SenVeBen.
   
  İyi ki varsın SenVeBen ve iyi ki ben de bu ailenin ferdiyim.
   
  Nice güzel yıllarımız olsun 🥰😍

 • Yanıtla Ilgın Cenkçiler 16 Mayıs 2020 at 10:21

  3 sene daha dün gibi ilk yazı, yazılar, yazarlar…
   
  Sevgi ile kalın 💜🦋

 • Yanıtla Zeynep Mete 16 Mayıs 2020 at 10:28

  Sevgili SenVeBen.Biz;
   
  Nice güzel yaşların olsun. Hep birlikte, daima güzelliklere açılan kapılarda, her gün yeni sürprizlerle birlikte olmak dileğiyle…

 • Yanıtla Nimet Canbayraktar 16 Mayıs 2020 at 11:28

  Tebrikler ve uzuuuun soluklar.
   
  Kıskanmadım dersem, yalan söylemiş olurum. İyi ki varsın SenVeBen. Emeği geçen herkese teşekkürler.

 • Yanıtla Hasan Saraç 16 Mayıs 2020 at 12:43

  Sevgili Beril’in yaratıcı kaleminden harika bir kutlama çıkmış SenVeBen ailesinin üçüncü yılı için.
   
  Ne çok emek, gayret, sabır ile örülmüş 36 ayın her bir günü.
   
  Hafta sonları yazı çıkmasa da durmamış arkada çalışan motor, üretmeye devam etmiş biteviye.
   
  Bir ferdi olmaktan mutluluk duyduğum bu güzel aileye sevgiler, selamlar, saygılarımla… :)))

 • Yanıtla Hüseyin Küçükkelepçe 16 Mayıs 2020 at 14:22

  Bu kadar verili kelimeyle mantıklı, duygulu, akıcı bir metin yazmak ustalık ister. Beril Hanım sizi ve derginin üçüncü yılını kutlarım.
   
  Özellikle kadın yazarlarımız arasındaki samimi, sevgi dolu dile hastayım. Erkekler arasında bu tarz diyaloglar “değişik” damgasına sebep olur. Kadın yazarlar bu açıdan çok şanslı.
   
  Cemaat, okul, meslek, spor, gezi… Birçok toplulukta bulundum. Toplulukları çember, çemberin merkezini de “koşulsuz sevgi” var sayarsak SenVeBen topluluğu en geniş daireyi çizmesine rağmen merkeze en yakın topluluk oldu sınırlı bilgime göre. Başta şu kişi diye yazmaya başlayacaktım ki vazgeçtim. Saf çıkar amaçlı icad edilen politika kelimeleriyle burayı kirletmeyeyim. Emeği geçen herkese teşekkürler. Nice yıllara …

 • Yanıtla Hüseyin Küçükkelepçe 16 Mayıs 2020 at 16:11

  Doğanın temel niteliği, güzelliğin kaynağı olan çeşitliliğe izin veren beklentisiz, çıkarsız bu topluluğu saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Bu ruhun doğmasında, bugünlere gelmesinde payı olan herkese kucak dolusu sevgiler.
   
  Nurdan Hanım size de saygılar…

 • Yanıtla Ahmet Yonca 17 Mayıs 2020 at 12:41

  Çok hoş bir edebi ortamın yaşanıp, nice güzel yazıların altında toplandığımız o günden bugüne 3 yıl çok hızlı geçmiş… Ben çok sey öğrendim buradan ve çok güzel insanlar tanıdım. Yazar başvurumu dahi hatırlıyorum. Hoş günlerdi… Nice başarılara Dido 😘

 • Cevap Yaz

  Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
  Girne Antik Liman
  Girne Antik Liman
  Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan