Açık Pencere

Girmediğim Yollar | 8

17 Mart 2023

Yazı: Girmediğim Yollar | 8 | Yazan: Şen Sevgi Erişen

 

İndeks

Girmediğim Yollar | Bölüm 1
Girmediğim Yollar | Bölüm 2
Girmediğim Yollar | Bölüm 3
Girmediğim Yollar | Bölüm 4
Girmediğim Yollar | Bölüm 5
Girmediğim Yollar | Bölüm 6
Girmediğim Yollar | Bölüm 7
Girmediğim Yollar | Bölüm 8
Girmediğim Yollar | Bölüm 9

 
Kadın, birçok gece, daha önce gördüğü bir rüyanın benzerini gördüğü bir döngüye girmişti. Bunlardan birinde büyük bir partiye gidip orada bazı eski arkadaşlarıyla buluştu. Eğlenceli bir geceden sonra partiden çıktıklarında şehrin sokaklarında yalnız başına dolaştı. Sokaklar onun yaşadığı şehrin sokaklarına benzemiyor ama buraya ait anıları olduğunu hissediyordu. Yaşadığı yerden farklı daha küçük evler, daha değişik sokaklar, esmer tenli, çok renkli giysilerle dolaşan kadınlar görüyordu. İnsanların üzerlerindeki otantik renkler gözünü alıyor, başlarında üzerleri çiçeklerle bezeli çeşitli şapkalar onların yüzlerine parlak bir ifade veriyordu. Pek refah içinde olmadıkları belli oluyordu ama yine de gülümsüyorlardı. Bu kadınlarda Avrupalı olmayan bir hava sezmişti. Hafif çekik gözler, oldukça çıkık elmacık kemikleri, esmer tenleriyle, lisanlarıyla Güney Amerika ülkelerinden birinde olduğunu anlaması zor olmadı. Yanından geçen birkaç kişinin konuşmalarını da duyunca Latin Amerika şehirlerinden birinde olduğuna kolaylıkla karar verdi.

Yürümeye devam ettikçe yavaş yavaş gün ağarmaya döndü ve etrafını daha net olarak görmeye başladı. Girdiği yeni sokakta sağlı sollu dükkanları ve yol boyunca sıralanmış pazar tablalarını buldu. İnsanlar alışveriş ediyor ve kadınların bir kısmı Kızılderililerin, Meksikalıların ya da Brezilyalıların kullandığı kaba görünüşlü bol renkli kilimi andıran şallarını sırtlarına atmış bir hâlde ürünlerini satmaya çalışıyorlar, bir kısmı da sırtlarına bağladıkları kendileri gibi esmer, çekik gözlü çocuklarıyla beraber alışverişlerine devam ediyorlardı.
 

* * *

 
Uyandığında hâlâ bu rüyanın etkisindeydi. O şehirde, üstelik de farklı bir ülkede ne arıyordu. Evet tam olarak doğru kelime bu olmalıydı; aramak! Orada gezinmesinin sebebi buydu. Ona ait olan, bulmak istediği bir yeri, evi, sokağı ya da insanları arıyordu. Bulmak istediği; bir defter, kitap ya da fildişi bir taraktı, belki de sadece bir fotoğraftı. Bilmiyordu.

Günler sonra bu sokaklarda dolaştığı pek çok rüya daha gördü. Sonunda orayla derin bir bağı olduğunu kabul etti. Biraz araştırınca da o yerin Peru olduğunu anladı. Öylesine tanıdıktı ki sokaklar, onu bu hâliyle oraya götürüp tam ortasına bıraksalar bile rahatlıkla kendi başına gezebilirdi. Bu yaşamında hiç Peru’ya gitmemesine rağmen. Peru’nun bu bölgesini çok yakından tanıyor, bütün sokaklarını biliyordu. Bir rüyada gezinmekten daha fazla, adeta tüm varlığıyla ve bedeniyle oraya gidiyordu. Ardından da şüphesiz ki bu rüyaların etkisi onda oldukça uzun bir zaman devam ediyordu.

Her bir molekülü titreşip Peru’daki bir benzeriyle iletişime geçiyor olabilir miydi? Bunun için fizik ve kuantum bilgisi içeren bazı sitelerde dolaştı. 2022 yılında fizik dalında verilen Nobel ödülünün* konusunu bulmaya çalıştı. Hatırladığı kadarıyla taneciklerin birbirleriyle iletişimiyle ilgiliydi. Eğer doğru hatırlıyorsa mikro düzeyde titreşen tanecikler makro düzeydeki uzaklıklardaki diğer taneciklerle irtibat kurabiliyordu. İnternete girince 3 yıldır üst üste Nobel Bilim Ödülü’nün fizik dalında verildiğini de fark etti. Demek bazı insanların hissettiği subjektif gerçekliklerin bilimsel açıklamalarını öğrenecekleri yeni bir döneme girmişlerdi. Bu bakış açısı onu çok sevindirdi. Birçok insan yaşamı çok tekdüze yaşıyordu. Oysaki yaşam birçok bilinmezliklerle ve sürprizlerle doluydu. Bir süredir yeni dünya düzenine hem zihnen hem de bedenen hazırlandığını fark etti ister istemez.

Bundan sonra daha önce “girmediği yollara” rahatlıkla girebilecek, dünyada bedenlenmiş olmanın hakkını vererek yaşayacaktı.
 
 

Devamı için tıklayınız.

 
 
Şen Sevgi Erişen
 
 

* 2022 Nobel Fizik Ödülü’nü üç bilim insanı kazandı:

2022 Nobel Fizik Ödülü’nü kuantum mekanikleri konusundaki çalışmalarından ötürü Fransız fizikçi Alain Aspect, Amerikalı teorik ve deneysel fizikçi John F. Clauser ve Avusturyalı kuantum fizikçisi Anton Zeilinger kazandı. – Anadolu Ajansı    ⇡⇡⇡
 
 

BEĞENEBİLECEĞİNİZ İÇERİKLER

No Comments

Cevap Yaz

Yazı: Pembeden Yeşile Bütünlük | Yazan: İrem Savaş
Girne Antik Liman
Girne Antik Liman
Öykü: Umarım Bu Gece Öldürülmem | Yazan: Didem Çelebi Özkan